Šta je autofagija? Kako funkcioniše i zašto je bitna!

Šta je Autofagija Kako funkcioniše i zašto je bitna

Fiz Autofagija je prirodni proces kojim se ćelije razgrađuju i recikliraju svoje oštećene ili nepotrebne komponente, omogućavajući im da očuvaju svoju funkcionalnost i zdravlje. Ovaj proces igra ključnu ulogu u održavanju ćelijske homeostaze, regeneraciji tkiva i borbi protiv starenja.

U toku ovog procesa, telo prepoznaje ono što je ostarelo ili nefunkcionalno, poput starih, malignih ili mutiranih ćelija i patoloških mikroorganizama koji mogu izazvati bolesti. Nakon toga sledi proces razgradnje, gde se ti nefunkcionalni elementi razlažu i recikliraju u materijale koji se koriste za stvaranje novih, mladih ćelija.

Jošinori Ošumi je japanski ćelijski biolog koji je dobio Nobelovu nagradu za medicinu i pokazao kako autofagija deluje, šta je pokreće i šta je koči.

Izvor:lindau-nobel.org

Šta podstiče proces autofagije?

Proces autofagije može se pokrenuti na nekoliko načina:

Proces autofagije podstiče način ishrane
Izvor:fittproteam.com
  • Jedan od načina je ishrana. Autofagija se uključuje ako od 12 do 16 sati ne jedemo ništa. Prvi način ima veze sa ishranom kada jedemo a kada ne jedemo. Ono što sam ja praktikovo u zadnje četiri godine jeste period 16:8, a to je da u okviru ili prozoru od 8 sati jedem sve, a onda narednih 16 sati osim vode, kafe i čaja ne jedem ništa. Sličan efekat može se postići i keto dijetom, koja smanjuje unos ugljenih hidrata i podstiče telo da koristi masti kao primarni izvor energije, što može dodatno stimulisati proces autofagije.
  • Drugi način za aktiviranje autofagije je fizička aktivnost i to ona fizička aktivnost koja dovodi do zamora odnosno znojenja.
  • Treći način pokretanja autofagije je tuširanje toplom zatim hladnom vodom i tako nekoliko ponavljanja gde su intervali toplom vodom duži nego intervali tuširanja hladnom vodom. Takodje ovakav vid tretnama pomaže pri zatezanju i podmlađivanju kože tako da se može koristiti i kao anticelulit masaža. Kod tuširanja važno je napomenuti da ne treba odmah ići u ekstremne i nagle promene temperature vode pri tuširanju. Najpre krenite od tople ka mlakoj vodi, od mlake ka hladnijoj. Ovaj metod treba primenjivati nekoliko meseci kako bi se organizam navikao na promene temperature a kasnije se to unapređuje sa toplom i hladnom vodom.

Koje su prednosti autofagije

Autofagija je kao što smo rekli proces u kome telo razgrađuje i reciklira oštećene ćelije, proteine i druge komponente. Prooces autofagije je ključan u održavanju ćelijskog zdravlja i dugovečnosti. Ovaj proces se često povezuje sa postom i dijetama koje ograničavaju unos kalorija jer se smatra da se na ovaj način stimuliše autofagija.

Prednosti autofagije su mnogostruke
Izvor:sweetinstitute.com

Evo nekih prednosti autofagije i kome se preporučuje:

Prednosti autofagije:

Regeneracija ćelija: kao što smo već rekli ovo je proces koji pomaže u uklanjanju disfunkcionalnih i oštećenih ćelija, i omogućava regeneraciju i stvaranje novih zdravih ćelija. Ovo je proces koji može poboljšati opšte zdravlje i funkciju našeg tkiva.

Prevencija bolesti: Autofagija se sjajn mehanizam u prevenciji raznih bolesti kao što su kardiovaskularne bolesti i određene vrste karcinoma, takođe i neurodegenerativne bolesti poput Alchajmerove i Parkinsonove bolesti.

Detoksikacija organizma: Ukoliko želite da detoksikujete svoj organizam, onda je autofagija odlično rešenje za vas, ona pomaže da se telo oslobodi toksina i otpadnih materijala iz ćelija, a to sve doprinosi bolje radu organa i boljem opštem stanju čoveka.

Poboljšanje metabolizma: Ovaj mehanizam takođe pomaže za regulisanje nivoa šećera u krvi, poboljšava insulinsku osetljivost i smanjuje rizik od metaboličkih poremećaja poput dijabetasa tipa 2.

Podmlađivanje i dugovečnost: Aktiviranje ovog sjajnog proces u vašem organizmu možete usporiti proces starenja ćelija i produžiti svoj životni vek.

Poboljšanje imuniteta: Pošto je ovo proces koji pomaže u uklanjanju starih i disfunkcionalih ćelija, time se poboljšava ukupna funksionalnost imunog sistema i podiže se na jedan viši nivo. Što je je veoma važno jer nas na taj način štiti od raznih virusa, bakterija i ostalih bolesti.

Kome se preporučuje autofagija:

Kome se preporučuje autofagija
Izvor:minutzamene.com
  • Proces autofagije se preporučuje zdravim odraslim ljudima, kojie nemaju ozbiljne zdravstvene probleme i koji mogu povremeo praktikovati ovaj proces kroz povremeni posti ili kontrolisano smanjenje kalorija.
  • Sledeća grupa jesu osobe sa određenim metaboličkim poremećajima – svi oni koji imaju problema sa gojaznošću, insulinskom rezistencijom ili dijabetesom tip 2 mogu imati znatne koristi od autofagije, jer im može poboljšati kontrolu šećera u krvi i metabolizam.
  • Nakon toga, ljudi koji imaju rizik od neurodegenerativnih bolesti mogu imati samo benefite od upražnjavanja procesa autofagije. Potencijalne prednosti autofagije leže u zaštiti mozga kod osoba sa genetskim predispozicijama za Alchajmerovu ili Parkinsonovu bolest.
  • Sportisti i aktivne osobe: Ukoliko se bavite sportom ovaj proces vam može pomoći u boljoj regeneraciji mišića i smanjenju upala. Jedan od naših najboljih sportista Novak Đoković je osoba koja je priznala da je praktikovala ovaj proces, o tome više možete poslušati na ovom linku.

Kome se ne preporučuje bez konsultacije sa lekarom:

Trudnicama se ne preporučuje autofagija
Izvor:oktal-pharma.hr
  • Trudnice i dojilje:  Zbog veće potrebe za hranljivim materijama, post i stimulacija ovog procesa nisu preporučjivi trudnicam i dojiljama, ali ipak se mogu konsultovati sa svojim izabranim lekarom.
  • Osobe sa poremećajima ishrane: Ukoliko osoba pati od poremećaja ishrane, onda bilo koja praksa koja ograničava unos kalorija može biti rizična po njihovo zdravlje. Oprez i konsultacija sa lekarom mora biti od velikog značaja.
  • Osobe sa ozbiljnim hroničnim bolestima: Osobe koje se nalaze u teškim zdravstvenim stanjima ne treba na svoju ruku da posežu za ovim procesom nego moraju da se konsultuju sa stručnjacima i lekarima pre nego što započnu režim posta.

Autofagija kao moćan mehanizam našeg tela može doneti mnoge koristi ali je jako važno pristupiti joj odgovorno i konsultovati se sa lekarima. 

Ukoliko imate vremena preporučujem da pogledajte sjajno predavanje dr. Dragana Ivanova na ovu temu:

Picture of Miljan Radovanović

Miljan Radovanović

Ja sam Miljan Radovanović, content editor u firmi Shantel, gde svakodnevno kreiram i uređujem sadržaj za razne platforme, sa fokusom na preciznu komunikaciju sa ciljnom publikom. Specijalizovao sam se za SEO optimizaciju i izradu sadržaja koji pomaže kompanijama da poboljšaju svoju online vidljivost i privuku nove klijente. Pored posla, veliki sam ljubitelj sporta, posebno košarke i fudbala. Redovno pratim sportske događaje i analiziram performanse timova, a često pišem o fizičkoj spremi i taktičkim aspektima u sportu. Za mene, sport nije samo način da se ostane u formi, već i sredstvo za razvoj discipline, timskog rada i mentalne snage.

Podelite :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Ostavi komentar

Saznajte više o nama

Zanima vas ko stoji iza Informisani.rs i zašto radimo ovo što radimo?

Najnoviji artikli

Zapratite nas na Fejsbuku!

Budite u toku sa najnovijim vestima i pričama! Pridružite se našoj zajednici: