Ciklon „Boris“ trenutno izaziva ozbiljne probleme i zabrinutost širom Evrope. Nakon ekstremno toplog leta i visokih temperatura koje su bile aktuelne do pre 3 dana, ovaj ciklon nam donosi ekstremne vremenske uslove i nepovoljnu promenu klime.
Od 35 stepeni kolika je bila temperatura do pre 3 dana, sada je samo 10 stepeni Celzijusa.
Formiranje ciklona se desilo u tropskom regionu Indijskog okeana, kao oblast niskog pritiska. Na njegovo formiranje su uticali povoljni uslovi kao što su visoke temperature okeanske vode i povoljni vetrovi. Ovi uslovi su pomogli u njegovom jačanju pretvarajući ga u snažan ciklon.
Ukoliko ne znate šta su cikloni, donosimo kratko objašenjenje:
Ciklone karakteriše spiralno kretanje vetrova oko centra niskog pritiska, što stvara intenzivne padavine, jake i snažne vetrove i olujno vreme.
Ovi sistemi nastaju zbog interakcije toplog i hladnog vazduha, gde se topli vazduh zbog svoje manje gustine podiže i ustupa mesto hladnom vazduhu.
Sadržaj
Toggle🌪️Uticaj ciklona na Evropu?
Ukoliko redovno pratite prognozu onda ste sigurno upoznati sa tim da su mnoge evropske zemlje već pogođene ovom promenom vremena. Na putu ovom ciklonu će se naći i najveće udare će doživeti Slovenija, Hrvatska, Austrija, Češka i Poljska.
Značajne padavine su očekuju i u Srbiji u nedelju 15. septembra. Već par dana se aupeluje na građane, što ukazuje na potencijalno opasno vreme, a na to nas upozorava i naš Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Ovaj ciklon nije izuzetak, samo se ističe svojim intenzitetom i opsegom svog uticaja. Ovaj ciklon je već pogodio delove Zapadne Evrope gde je uzrokovao značajnu štetu u infrastrukturi. U nekim zemljama je proglašeno vanredno stanje usled izlivanja reka i mogućih poplava.
Nažalost u Rumuniji je nekoliko ljudi izgubilo život. Meteorološke službe u mnogim zemljama upozoravaju stanovništvo na izuzetan oprez, a to je slučaj i u našoj zemlji.
Očekuje se da najjači udar ciklona na Srbiju počne večeras, a prvo će pogoditi područja na severozapadu Srbije, pre svega Bačku, Srem a potom Beograd i Šumadiju, Pomoravlje, Podunavlje i Braničevski okrug.
Očekuje se da u ovim predelima padne od 20 do 40 litara po metru kvadratnom,u Vojvodini i više od 50 litara kiše. Ono što se može očekivati jesu poplave i možda izlivanje pojedinih kanala, s obzirom da je vodostaj reka nizak jer smo dugo bili u sušnom periodu, stručnjaci naglašavaju da ne bi trebalo doći do izlivanja reka iz svojih korita.
Stručnjaci savetuju da se prate lokalne prognoze i da se pridržavamo saveta nadležnih službi jer samo tako ćemo biti upoznati sa onim što se dešava i šta se sve može očekivati u narednih par dana, kako bi zaštitili sebe i svoju imovinu na pravi način.
Osim obilnih padavina, ciklon donosi i olujne vetrove koji mogu doseći brzinu i do 100 km/h, pri toj brzni mogu izazvati oštećenja na krovovima, kućama, zgradama i drveću.
Dosta je zabeleženih slučajeva oborenih stabala, poremećaja u snabdevanju električnom energijom i drugih problema koje je napravila ova oluja.
Kao što se u zadnje vreme spekuliše kako u javnosti tako i među ljudima jesu klimatske promene koje su sve izraženije. Učestalost i intenzitet ciklona kao ovog koji je pred nama sve su veći u poslednjih nekoliko godina. Stručnjaci ovo povezuju sa globalnim klimatskim promenama. Topljenje polarnih kapa, porast nivoa mora i zagrevanje okeana doprinose formiranju sve jačih i nepredvidivih olujnih sistema.
🌪️Kako se pripremiti za ciklon?
Kako bi se smanjili rizici po ljude i imovinu, jako je bitno na vreme se pripremiti i zaštiti.
Ono što je do nas i što možemo da uradimo je sledeće:
Možemo da pratimo prognozu: Redovno pratite vremenske prognoze i upozorenja lokalnih meteoroloških službi.
Možemo da osiguramo svoj dom: Da zaštitimo prozore, vrata i krovove i sve ono što bi moglo biti uništeno jakim vetrom.
Možemo u narednih par dana da izbegnemo putovanja ukoliko nisu neophodn i da time smanjimo rizik od bilo kakvih mogućih problema i poseldica.
Možemo pripremit zalihe neke osnovne hrane ali bez panike. U slučaju da dođe do prekida u snabdevanju električnom energijom.
Ukoliko živite u rizičnom području budite spremni i na moguću evakuaciju.
Ovaj ciklon je ozbiljna pretnja po vremenske prilike nad većim delom Evrope i sa sobom nosi niz opasnosti poput poplava, jakih vetrova i velikih temperaturnih promena. Zato je jako važno da pratite uputstva i upozorenja i da budete oprezni narednih nekoliko dana. Očigledno je ovo naša nova stvarnost i treba vremena da se na nju naviknemo.