Sve što treba da znate o običajima krštenja – šta obući, šta pokloniti i uloga kumova u ovom svetom činu

Sve što treba da znate o običajima krštenja1

Krštenje je jedan od najvažnijih i najradosnijih sakramenata u hrišćanstvu, kako u pravoslavnoj, tako i u katoličkoj tradiciji. Pored duhovnog značaja, ovaj svečani čin prate brojni običaji koji se tiču izbora kumova, darova i prikladne garderobe za ceremoniju.

U ovom članku saznajte sve važne detalje o pripremi za krštenje, razlikama između pravoslavnih i katoličkih obreda, kao i smernicama koje će vam pomoći da se osećate spremno za ovaj sveti događaj.

1. Značaj krštenja u hrišćanstvu

Značaj krštenja u hrišćanstvu
Krštenje je jedan od najvažnijih događaja u hrišćanstvu

Krštenje se smatra trenutkom kada osoba simbolično prima Duha Svetoga, biva očišćena od greha i postaje deo crkvene zajednice. Krštenje u pravoslavnoj i katoličkoj tradiciji nosi gotovo identičnu duhovnu važnost, ali postoje razlike u načinu obavljanja obreda i specifičnim običajima koji ga prate.

U pravoslavlju se krštenje obično vrši potapanjem deteta u svetu vodu tri puta, što simbolizuje Trojstvo, dok katolički sveštenici obično krste tako što polivaju glavu deteta svetom vodom.

U oba slučaja, obred označava rođenje u veri i povezanost sa Bogom, što ovaj čin čini posebno svečanim za celu porodicu.

2. Prikladna odeća za krštenje

Prikladna odeća za krštenje
izvor:24sedam.rs – Za sveti čin krštenja je jako važno odabrati odeću koja izgleda dostojanstveno

Kada prisustvujete krštenju, važno je da birate odeću koja odražava poštovanje i dostojanstvo ovog verskog događaja.

  • Za bebe i decu koja se krste: Tradicionalno, bebe i deca se oblače u belu odeću, koja simbolizuje čistoću i nevino detinjstvo. U pravoslavnoj crkvi, detetu se obično daje bela košulja ili mantil posle krštenja, dok katolička deca mogu nositi bele haljinice ili odela tokom celog obreda.
  • Za goste i roditelje: Gosti, roditelji i kumovi takođe bi trebalo da biraju konzervativnu i elegantnu odeću. Žene obično nose suknje dužine ispod kolena i odeću bez dubokih izreza, dok muškarci obično biraju odela ili formalne kombinacije.
Ukoliko niste sigurni kako se obući, najbolje je konsultovati sveštenika ili se informisati o pravilima u crkvi gde se obred obavlja.

3. Pokloni za krštenje

Pokloni za krštenje
Pokloni za krštenje uglavnom podrazumevaju zlatne ili srebrne krstiće, ikone i male molitvenike

Pokloni za krštenje trebalo bi da imaju duhovnu vrednost i simboliku, i često su vezani za hrišćansku veru.

Tradicionalni pokloni u pravoslavlju: U pravoslavnoj tradiciji, kumovi često donose zlatne ili srebrne krstove, ikone svetaca, ili male molitvenike. Poklon može uključiti i odeću za dete, posebno belu košulju koja će se nositi tokom ceremonije.

Pokloni u katoličkoj tradiciji: U katoličkoj crkvi takođe su popularni krstovi, posebno ako su personalizovani sa detetovim imenom i datumom krštenja. Katolici često poklanjaju i Biblije za decu, kao i molitvenike koji prate detetov duhovni razvoj.

Pokloni za krštenje
Pokloni za krštenje

Univerzalni pokloni: U oba običaja, darovi koji podsećaju na veru i pojačavaju simboliku obreda su najprikladniji. Srebrne narukvice sa ugraviranim imenima, okviri za slike sa motivima krštenja, ili čak donacije u ime deteta za crkvene ili dobrotvorne svrhe smatraju se lepim gestovima.

4. Ko može biti kum na krštenju?

Kum na krštenju postaje duhovni roditelj kumčeta jer ga duhovno rađa za Boga i večnost.
Kum na krštenju postaje duhovni roditelj kumčeta jer ga duhovno rađa za Boga i večnost.

Uloga kuma ili kume u krštenju veoma je značajna jer kum postaje duhovni vodič detetu u veri. Međutim, u pravoslavnim i katoličkim tradicijama postoje pravila koja se tiču izbora kumova.

Pravoslavna crkva: U pravoslavlju, kum mora biti krštena osoba pravoslavne vere koja će detetu pružiti podršku u duhovnom životu. Uloga kuma je da bude uz dete tokom sakramenata kao što su pričest i ispovest. Pravoslavna crkva obično ne dozvoljava ljudima izvan pravoslavne vere da budu kumovi, jer je njihova uloga specifično vezana za pravoslavnu veru.

Katolička crkva: Katolička crkva takođe postavlja uslove za kumove, koji bi trebali biti katolici, potvrđeni u veri i svesni svojih obaveza prema detetu. Iako u nekim slučajevima osoba iz druge hrišćanske denominacije može biti svedok krštenja, tradicionalno je poželjno da kum bude osoba koja deli istu veru kako bi na pravi način podržala dete kroz katolički život.

Obe crkve zahtevaju da kumovi budu moralno odgovorne osobe koje će uvek biti tu za dete, posebno u duhovnom smislu.

5. Važni običaji i razlike

Krštenje je obred ispunjen bogatom simbolikom u oba oblika hrišćanstva, ali pravoslavna i katolička tradicija nose sa sobom specifične običaje.

Pravoslavlje: U pravoslavlju, tokom obreda krštenja, sveštenik obavlja trokratno potapanje deteta u svetu vodu, što simbolizuje očišćenje i novo rođenje.

Nakon toga, dete prima miropomazanje – svetim mirom koji označava primanje Duha Svetoga, kao i prvu pričest. Ovaj čin podseća na važnost duhovne čistoće i božanskog zaštitništva.

U pravoslavlju, tokom obreda krštenja, sveštenik obavlja trokratno potapanje deteta u svetu vodu
izvor.njuz.net – Krštenje u pravoslvanoj crkvi

Katolicizam: U katoličkom obredu krštenja, sveštenik preliva svetu vodu preko detetove glave, a zatim slede molitve, polaganje ruku, i simboličko pomazanje uljem koje označava duhovnu snagu i zaštitu.

Krštenici dobijaju sveću kao simbol svetla vere koje će ih voditi kroz život.

U katoličkom obredu krštenja, sveštenik preliva svetu vodu preko detetove glave, a zatim slede molitve
izvor:alo.rs Krštenje u katoličkoj crkvi

Oba obreda nose slične simbole i značenja, ali su metode i detalji prilagođeni specifičnostima svake crkve.

6. Proslava i običaji posle krštenja

proslava krštenja
izvor:villamariah.rs Proslava nakon čina krštenja se uglavnom svodi na skromnu proslavu

Nakon krštenja, mnoge porodice organizuju skromnu ili veću proslavu u čast novokrštenog člana.

U pravoslavnoj tradiciji, domaćin često priprema svečani obrok u čast deteta i kumova.

Dok katolici imaju običaj da se okupe u crkvi ili u domu na zajedničkom ručku.

Bez obzira na tradiciju, proslava je način da se obeleži radostan početak detetovog duhovnog života i novi početak u veri.

Zaključak

Sve što treba da znate o običajima krštenja
U životu svakog hrišćanina krštenje predstavlja sveti čin

Krštenje je sveti događaj u životu svakog hrišćanina i nosi sa sobom lepe običaje i tradicije koje spajaju porodicu i prijatelje.

Bez obzira na to da li prisustvujete pravoslavnom ili katoličkom krštenju, važno je razumeti značaj ovog obreda, prikladno se obući i odabrati dar sa pažnjom i poštovanjem prema veri i porodici.

Obred krštenja tako postaje ne samo duhovni čin već i sećanje koje traje ceo život – uvek podsećajući na početak puta vere i pripadnosti crkvenoj zajednici.

Picture of Milica Stefanović

Milica Stefanović

Ćao, ja sam Milica, urednica sam na sajtu Informisani. Diplomirani ekonomista sam po struci, moja prva velika ljubav i neostvarena želja je da postanem novinar. Posle 3 godine provedene na Fakultetu politčkih nauka život me odveo u drugom smeru, ali ipak mi se pružila prilika da bar delić onoga što sam želela i tamo naučila ostvarim pišući za ovaj portal. Razne su sfere mog interesovanja, od informacija koje čine našu svakodnevnicu, pa do raznovrsnih ženskih tema. Veliki sam ljubitelj cveća, prirode, zdravog načina života, i na ovaj način ću pokušati i vama čitaocima da prenesem korisne i vredne informacije koje posedujem.

Podelite :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Ostavi komentar

Saznajte više o nama

Zanima vas ko stoji iza Informisani.rs i zašto radimo ovo što radimo?

Najnoviji artikli

Zapratite nas na Fejsbuku!

Budite u toku sa najnovijim vestima i pričama! Pridružite se našoj zajednici: