Hidžama je drevna tehnika koja se koristi za poboljšanje zdravlja i lečenja raznih bolesti. U zadnje vreme se sve više može čuti i pročitati o korišćenju ove drevne tehnike. Treba odmah naglasiti da postoje dve vrste a to su mokra i suva hidžama.
Razlika između ove dve metode je što se kod suve hidžame ne pušta krv, dok je to slučaj kada se radi mokra hidžama. Iako bar meni deluje pomalo zastrašujuće, ova metoda je potpuno bezbolna i bezbedna, naravno ako ste u pravim rukama.
Jedini „problem“ jesu tragovi na telu koji ostaju nakon tretmana u vidu krugova koji nastaju od ventuza, a nestaju u roku od 3-5 dana pritom ne ostavljajući nikakve ožiljke.
Za početak, ja sam se opredelila za suvu hidžamu.
Moje iskustvo u vezi ovog tretmana je veoma pozitivno i ponoviću ga sasvim sigurno za 2 meseca. Ono što sam još primetila je bolja cirkulacija, manje bolova u rukama i ramenima. Ukoliko se dvoumite, moj savet vam je da se slobodno upustite u ovu avanturu jer će vam doneti samo poboljšanje.
Ovi tamni krugovi koji ostaju do 5-6 dana na koži ne treba da vas plaše, ništa nije bolno, jedino što nije prijatno za oko.
Hidžama je arapska reč koja u bukvalnom prevodu znači “sisanje“ ili “isisavanje“.
Sadržaj
ToggleIstorija hidžame
Ovaj vid terapije je teško pripisati samo jednoj kulturi i podneblju, zato što je terapeutsko puštanje krvi bilo uobičajeno u svim kulturama tokom istorije. Najstariji zapis je pronađen u drevnom Egiptu na Ebersovom papirusu koji datira oko 1550. godine pre nove ere. Ova tehnika se takođe koristila u staroj Grčkoj i Rimu. Hipokrat, poznati grčki lekar je takođe spominjao kupiranje u svojim spisima kao način lečenja.
Razvoj kroz vekove
Кroz vekove se hidžama razvijala i postajala sve popularnija metoda lečenja. U islamskoj medicini, hidžama je posebno značajna zbog preporuka proroka Muhameda koji je preporučivao ovu tehniku za lečenje raznih stanja i bolesti. Zabeležene izreke ovog proroka sadrže mnoge reference koje govore o koristi hidžame.
U Kini, i tradicionalnoj kineskoj medicini, hidžama je integralni deo terapije. Kinezi su verovali da hidžama poboljšava protok životne energije, poznate kao „Qi„, kroz meridijane u telu, pomažući tako u balansiranju tela i uma.
Postupak hidžame
Sam proces obično započinje detaljnim pregledom pacijenta i utvrđuje se koje su tačke na telu najprikladnije za tretman. Nakon odabira tačaka, ventuze (čaše) se postavljaju na kožu pomoću vakuma.
Kod mokre hidžame pre postavljanja ventuza koža mora da se sterilizuje i prave se mali rezovi koji su veličine 2mm. Čaše se ostavljaju na koži od 5 do 20 minuta, a to zavisi od samog stanja pacijenta i vrste tretmana koji se koristi.
Koje su koristi hidžame
Koristi od primene hidžame su brojne, što ćete moći da pročitate u ostatku teksta.
Najzanimljivija činjenica vezana za mokru hidžamu jeste da analizom sadržaja tj. krvi koja ostaje u ventuzama nakon terapije jeste da svega 10- 15% je krv, ostalo su toksini, limfa i voda.
Krv koja se nagomilava ispod kože je kapilarna, potkožna krv koja ne nalazi put do jetre koja je prirodni filter organizma. Na ovaj način pomažemo našem telu da se reši svih neželjenih toksina, i podstiče se proizvodnja novih i zdravih crvenih krvnih zrnaca.
Fizičke koristi
- Detoksikacija organizma: Koristeći mokru hidžamu pomoćićete svom telu da eliminiše toksine, i da poboljša funkciju organa i opšte zdravlje.
- Poboljšanje cirkulacije: Hidžama (hijama, cupping therapy) pomaže u poboljšanju protoka krvi kroz telo, što može smanjiti bol i upale, te ubrzati proces zarastanja rana.
- Smanjenje bola: Mnogi pacijenti nakon samog tretmana prijavljuju značajno smanjenje bola. Hidžama je poznata po svom analgetičkom efektu, posebno kod bolova u leđima, vratu, ramenima i zglobovima.
- Povećanje energije i vitalnosti: Samom eliminacijom toksina iz organizma može doći do bolje cirkulacije a to dalje vodi do osećaja povećane energije i opšteg blaogstanja.
- Smanjenje stresa i anksioznosti: Hidžama može pomoći u smanjenju nivoa stresa i anksioznosti kroz opuštanje mišića i poboljšanje cirkulacije.
- Poboljšanje raspoloženja: Mnogi pacijenti prijavljuju poboljšano raspoloženje nakon tretmana, što može biti posledica poboljšane cirkulacije i oslobađanja endorfina.
- Poboljšanje izgleda kože: Hidžama može poboljšati zdravlje i izgled vaše kože kroz povećanje protoka krvi i eliminaciju toksina. Neki ljudi takođe koriste hidžamu za lečenje kožnih oboljenja kao što su akne, ekcemi i psorijaza.
- Migrene: Neke studije sugerišu da hidžama može smanjiti učestalost i intenzitet migrena.
- Bol i upale: Hidžama može smanjiti bol i upale kod osoba sa hroničnim bolestima kao što su fibromialgija i artritis.
- Visok krvni pritisak: Istraživanja pokazuju da hidžama može pomoći u snižavanju krvnog pritiska kod osoba sa hipertenzijom.
Ovde možete i pogledati spisak oboljenja prema 10. Međunarodnoj klasifikaciji oboljenja i povreda koja se tretiraju hidžamom.
- Koža – kožne bolesti, svrab, čirevi na nogama i butinama,
- Kardio-vaskularni sistem – poboljšanje cirkulacije krvotoka, srce i krvni sudovi, povišen krvni pritisak, suženje krvnih sudova i ateroskleroza, bolesti srca, proširene vene
- Urogenitalni sistem i polni hormoni – seksualna slabost muškarca,bolesti prostate, proširene vene testisa, bubrežne bolesti,noćno mokrenje.
- Ginekologija – sterilitet, krvarenje nepoznate etiologije, menopauza, problemi ciklusa kod mladih žena, bolovi nakon operacije materice i jaki bolovi tokom ciklusa.
- Digestivni trakt –stomačne kolike, hemoroidi, gastritis i bol u želucu, čir želuca i dvanaestopalačnog creva, debelo crevo, tvrda stolica, proliv, jetra i žuč
- Sistemske infekcije i oboljenja, bolesti reumatizma, giht, reumatoidni artritis, bol svih zglobova, malih i velikih, oslabljen imunitet, alergije na hranu
- Koštano-mišićni sistem, tegobe kolena, išijas, bolovi u leđima, bol u vratu i u ramenu, grčevi mišića
- Nervni sistem, hemiplegija, kvadriplegija, glavobolja, migrena,trnjenje nogu, poboljšanje pamćenja, nervoza i razdražljivost, depresija, nesanica, PTSD, teškoće govora,
- Očna oboljenja – tegobe očiju, oboljenja retine, slabljenje vida, glaukom, upala oka, suzenje, alergije oka
- ORL oboljenja krajnika i grla, oboljenja usana i zuba, sinusitis i rinitis, oboljenje srednjeg uha, slabljenje sluha, zujanje u ušima
- Respiratorni sistem kao što su bolesti pluća i hronični kašalj
- Razno, alergije, alkoholizam, bolesti zavisnosti, debljanje, mršavljenje, bezvoljnost malaksalost, odvikavanje od pušenja, previše spavanja, sindrom hroničnog umora
Vrste hidžame
Postoje dve glavne vrste hidžame: suva i mokra hidžama.
Suva hidžama: U ovoj tehnici, čaše se postavljaju na kožu koristeći vakum, ali bez ikakvog rezanja ili krvarenja. Suva hidžama se koristi za poboljšanje cirkulacije krvi i limfe, smanjenje upala i relaksaciju mišića.
Mokra hidžama: Mokra hidžama uključuje stvaranje malih rezova na koži pre postavljanja čaša. Nakon što se čaše postave, vakum pomaže u izvlačenju male količine krvi. Ova tehnika se koristi za detoksikaciju organizma, eliminaciju stagnirajuće krvi i poboljšanje opšteg zdravlja.
Ko se ne sme podvrgavati hidžami
Do sada nisu zabeleženi štetni efekti koji su izazvani hidžamom. Posle urađenog tretmana pacijent može osetiti blagu glavobolju, glad i pospanost ili umor što spada u normalno stanje posle čišćenja organizma. Pomenuti osećaji traju najduže 12-24h.
Međutim ipak postoje i neka stanja i osobe kod kojih se hidžama ne može izvesti a to su:
- Trudnice, pogotovo u prva tri meseca trudnoće
- Žene koje su u menstrualnom ciklusu ili postporođajnom krvarenju
- Osobe koje su prehlađene, imaju kijavicu ili povišenu telesnu temperaturu,
- Osobe koje su upravo davale krv, potrebno je da prođe mesec dana od davanja da bi se mogla uraditi hidžama
- Osobe koje boluju od neke zarazne bolesti
- Osobe koje imaju epilepsiju
- Osobe koje imaju problem sa koagulacijom i kod bolesti hemofilije
Povezani članci:
- Šta je Balayage - Sve što treba da znate o ovom trendu
- Najbolji spa centar u Novom Sadu za 2024 godinu -…
- Kako su puder obrve promenile moj rutinski make-up -…
- 14 Planina u Srbiji koje morate posetiti u 2024
- Kako ukloniti strije - Put ka glatkoj koži uz nadu i…
- Šta je autofagija? Kako funkcioniše i zašto je bitna!