Zahtev za razvod braka – Sve što trebate da znate

Razvod braka nije laka odluka. To je trenutak u životu kada se suočavate sa brojnim emotivnim izazovima, ali i pravnim procedurama koje mogu delovati zbunjujuće. Možda ste već prelomili i odlučili da je vreme za novi početak, ili se tek suočavate s činjenicom da je vaš brak stigao do kraja.

Bez obzira na situaciju, važno je da budete informisani o svim koracima koje treba preduzeti da biste predali zahtev za razvod braka.

Pre nego što predate zahtev za razvod braka, veoma je bitno da se doskorašnjim partnerom dogovorite (ili barem pokušate) određene uslove. Ukoliko uspete u tome, procedura će biti mnogo lakša jer ćete je završiti sporazumnim razvodom. Nažalost, većina brakova se ne razvodi na ovaj način, već putem napornih sudskih procesa. U slučaju da sa drugom stranom niste u mogućnosti da dogovorite uslove oko različitih obaveza, podela imovine, starateljstva nad decom, i ostalih detalja, biće vam neophodan iskusan i sposoban advokat za razvode.

Predati zahtev za razvod braka je svakako prvi korak. Sada ćemo podeliti osnovne informacije o tome kako da predate zahtev za razvod, kao i ostale bitne informacije o celokupnom procesu.

Zahtev za razvod braka kao prvi korak

Zahtev za razvod braka
Podnošenje zahteva za razvod braka

Iako se možda čini kao jednostavan dokument, iza njega stoji mnogo toga što treba znati i pripremiti. Kada odlučite da se razvedete, važno je da razumete da je ovaj zahtev pravni dokument koji pokreće celu proceduru pred sudom.

Postoje dva osnovna tipa zahteva koje možete podneti:

  1. Sporazumni razvod
  2. Razvod po tužbi

1. Sporazumni razvod

Sporazumni razvod braka
Sporazumni razvod braka je jednostavniji način

Kao što smo ranije naveli, sporazumni razvod je jednostavniji, brži i „bezbolniji“ proces. Njegova osnovna odlika je da obe strane nastoje da mirno i bez sukoba reše sve nesuglasice.

Zahtev za sporazumni razvod podnosi se u obliku zajedničkog predloga sudu, uz priložene sporazume o roditeljskim pravima i deobi imovine.

2. Razvod po tužbi

Razvod po tužbi
Sudski postupak razvoda po tužbi zahteva jasno argumentovane zahteve

Strana koja pokreće postupak mora precizno i detaljno navesti razloge koji opravdavaju razvod, kao i izneti konkretne predloge za rešavanje bitnih pitanja poput starateljstva nad decom i podele zajedničke imovine.

Ovaj postupak je često kompleksniji i dugotrajniji, jer sud mora pažljivo ispitati sve okolnosti slučaja i doneti odluke koje su u najboljem interesu svih strana, posebno dece.

Sudski postupak razvoda po tužbi zahteva temeljnu pripremu i jasno argumentovane zahteve, kako bi sud mogao pravilno da oceni situaciju i donese odluku koja će obezbediti pravedno i zakonito razrešenje bračnih i porodičnih odnosa.

Gde se podnosi zahtev za razvod braka?

Zahtev za razvod braka
Podnošenje zahteva za razvod braka

Zahtev za razvod braka se podnosi u osnovnom sudu.

Nadležnost suda se određuje prema poslednjem zajedničkom prebivalištu supružnika. Dakle, ako ste vi i vaš supružnik poslednji put zajedno živeli na određenoj adresi, osnovni sud koji pokriva tu teritoriju biće nadležan za vođenje postupka razvoda.

Međutim, ako su supružnici već duže vreme razdvojeni i imaju različita prebivališta, zahtev se može podneti sudu prema prebivalištu tuženog, odnosno supružnika koji nije inicijator razvoda.

U situacijama gde supružnici žive u različitim gradovima, a posebno kada su u različitim državama, određivanje nadležnog suda postaje složenije. Stoga, neophodno je da se konsultujete sa vašim advokatom kako bi ste utvrdili koji sud je nadležan za vaš razvod.

Ako supružnici žive u različitim gradovima unutar Srbije, zahtev za razvod braka se obično podnosi sudu prema prebivalištu tuženog, odnosno supružnika koji nije podnosilac zahteva. Međutim, u nekim slučajevima, može biti opravdano da se zahtev podnese sudu prema prebivalištu podnosioca zahteva, ali to zavisi od konkretnih okolnosti slučaja.

Kada je jedan od supružnika nastanjen u inostranstvu, stvar postaje još složenija. U ovim slučajevima potrebno je utvrditi da li su srpski sudovi nadležni za vođenje postupka razvoda. To zavisi od više faktora, uključujući državljanstvo supružnika, mesto zaključenja braka, kao i gde je zajednički život prekinut. Postoje posebni postupci za priznanje nadležnosti srpskih sudova u međunarodnim slučajevima, što može uključivati pribavljanje određenih dokaza i sprovođenje postupka priznavanja stranih sudskih odluka.

Razvod braka – cena

Kada se upustite u postupak razvoda braka, jedna od najvažnijih stvari koje morate imati na umu su troškovi koji prate ceo proces. Cena može varirati u zavisnosti od nekoliko faktora, uključujući složenost slučaja, troškove advokata i sudske takse.

Cena razvoda braka
Cena razvoda braka uključuje sudske takse, troškove advokata i druge dodatne troškove

1. Sudske takse

U slučaju sporazumnog razvoda, sudska taksa iznosi 5.320 RSD, pri čemu oba supružnika obično dele ovaj iznos na pola, dakle po 2.660 RSD. Kod razvoda po tužbi, ovaj iznos može biti veći zavisno od toga koliko ročišta je potrebno da se održe i koliko je složen slučaj. Takođe, postoji dodatna taksa na presudu, koja se plaća u istom iznosu.

2. Troškovi advokata

Cena advokatskih usluga može varirati, ali prema advokatskoj tarifi, sastavljanje tužbe za razvod braka iznosi 24.750 RSD, dok prisustvo advokata na ročištu iznosi 29.250 RSD po ročištu. Mnogi advokati nude mogućnost pregovaranja oko cene ili naplate po umanjenoj tarifi, u zavisnosti od složenosti slučaja i finansijskih mogućnosti klijenata.

3. Dodatni troškovi

Pored osnovnih sudskih taksi i advokatskih usluga, mogu se pojaviti i drugi troškovi, kao što su troškovi veštačenja, ukoliko je potrebno proceniti vrednost zajedničke imovine, ili troškovi angažovanja stručnjaka, kao što su psiholozi, ukoliko je potrebno proceniti sposobnost roditelja za vršenje starateljstva.

4. Plaćanje troškova

Svaka strana obično snosi svoje troškove. Međutim, sud može, prema svojoj proceni i na osnovu principa pravičnosti, odlučiti da troškove u potpunosti ili delimično snosi jedna strana, u zavisnosti od okolnosti slučaja.

Sporazumni razvod braka

Sporazumni razvod braka
Sporazumni razvod braka je jednostavnija opcija po supružnike

Sporazumni razvod je daleko brži i jeftiniji u odnosu na razvod po tužbi. Najveća prednost ovog postupka je što supružnici zadržavaju kontrolu nad procesom i dogovaraju se o najbitnijim pitanjima, čime izbegavaju duge sudske sporove i dodatne troškove.

Ovaj pristup takođe smanjuje emocionalni stres, naročito ako su u pitanju deca, jer se izbegava dugotrajna borba u sudnici.

Da bi sporazumni razvod bio pravno validan, potrebno je podneti nekoliko dokumenata.

Supružnici zajednički podnose predlog za sporazumni razvod sudu, uz priložene sporazume o roditeljskim pravima, alimentaciji i podeli imovine. Ovi sporazumi moraju biti sastavljeni u pisanoj formi i potpisani od strane oba supružnika. Takođe, potrebno je dostaviti izvode iz matične knjige venčanih i rođenih (za decu), kao i druge relevantne dokumente.

Nakon podnošenja predloga za sporazumni razvod, sud zakazuje ročište na kojem supružnici potvrđuju svoju saglasnost za razvod i dogovore iz priloženih sporazuma. Sud, u prisustvu predstavnika centra za socijalni rad ukoliko su u pitanju maloletna deca, procenjuje da li su dogovori u najboljem interesu deteta.

Ukoliko sud utvrdi da su svi dogovori u skladu sa zakonom i da štite prava svih strana, donosi odluku o razvodu braka na istom ročištu.

Sporazumni razvod se obično završava na jednom ročištu, što znači da postupak može biti okončan u roku od nekoliko nedelja, zavisno od opterećenosti suda. Brzina postupka je jedna od najvećih prednosti sporazumnog razvoda, jer omogućava supružnicima da brzo i mirno nastave sa svojim životima.

Tužba za razvod braka

Kada sporazum među supružnicima nije moguć i kada su odnosi ozbiljno narušeni, jedini način da se okonča brak jeste pokretanje postupka putem tužbe za razvod braka. Ovo rešenje se koristi kada supružnici ne mogu postići dogovor oko ključnih pitanja, kao što su starateljstvo nad decom, alimentacija, podela imovine ili kada su odnosi toliko konfliktni da sporazum nije moguć.

Tužba za razvod braka
Potpisivanje tužbe za razvod braka

1. Sastavljanje tužbe

Tužbu za razvod braka može podneti bilo koji supružnik. U tužbi je potrebno precizno navesti razloge za razvod braka, što može uključivati ozbiljno narušene odnose, prevaru, nasilje, ili druge okolnosti koje čine zajednički život nepodnošljivim.

2. Postupak pred sudom

Nakon što je tužba podneta, sud će pozvati oba supružnika na prvo ročište. U slučaju da tuženi supružnik ne odgovori na tužbu ili ne prisustvuje ročištu, sud može doneti presudu u odsustvu, ali u većini slučajeva postupak uključuje više ročišta tokom kojih se raspravlja o svim relevantnim aspektima.

Sud može naložiti veštačenja, uključujući psihološka veštačenja supružnika ili dece, kako bi se utvrdilo šta je u najboljem interesu dece.

3. Troškovi tužbe za razvod

Kao što smo ranije naveli, troškovi uključuju sudske takse, koje iznose oko 5.320 RSD (2.660 RSD za podnošenje tužbe i 2.660 RSD za presudu), troškove advokata, koji iznose 24.750 RSD za sastavljanje tužbe i 29.250 RSD po ročištu.

Dodatni troškovi su mogući u slučaju angažovanja veštaka.

Troškovi tužbe za razvod
Troškovi tužbe za razvod

4. Trajanje postupka

U nekim slučajevima, postupak može trajati nekoliko meseci, ali u složenijim slučajevima, posebno kada je u pitanju deoba imovine ili starateljstvo nad decom, postupak može trajati i do godinu dana ili duže.

5. Posredovanje i mirenje

Pre nego što sud donese konačnu odluku o razvodu, često se supružnicima nudi mogućnost posredovanja ili mirenja. Posredovanje je postupak u kojem se supružnicima daje prilika da postignu dogovor uz pomoć treće, neutralne strane.

Ukoliko posredovanje uspe, supružnici mogu preći na sporazumni razvod, što znatno ubrzava i pojednostavljuje postupak. Međutim, ako mirenje ne uspe, sud nastavlja sa postupkom razvoda po tužbi.

6. Konačna odluka

Na kraju postupka, sud donosi presudu kojom se brak zvanično razveden. Presuda uključuje odluke o starateljstvu nad decom, alimentaciji, deobi zajedničke imovine, i eventualno izdržavanju supružnika. Ukoliko jedna strana nije zadovoljna presudom, postoji mogućnost žalbe višem sudu u roku od 15 dana od prijema presude.

Prava supružnika nakon razvoda

Prava supružnika nakon razvoda
Prava supružnika se definišu sudskom presudom

Prava supružnika se definišu sudskom presudom. Ona obuhvata pitanja kao što su starateljstvo nad decom, alimentacija, deoba zajedničke imovine i eventualno pravo na izdržavanje. U Srbiji, oba supružnika imaju pravo da traže pravednu podelu imovine stečene tokom braka, kao i pravo da zadrže ono što je njihova posebna imovina.

Takođe, sud odlučuje o pravima supružnika u vezi sa viđanjem dece i njihovim izdržavanjem. U slučaju da jedan supružnik nema dovoljno sredstava za život, a nije kriv za razvod, može imati pravo na izdržavanje od strane drugog supružnika.

Ova prava su jasno definisana u presudi i moraju se poštovati, uz mogućnost žalbe ako neka strana nije zadovoljna odlukom suda.

Deoba zajedničke imovine

Podela zajedničke imovine
Podela imovine nakon razvoda braka

Prema zakonima Srbije, sva imovina koju su supružnici stekli tokom trajanja braka smatra se zajedničkom imovinom i podložna je podeli.

Zajednička imovina uključuje nekretnine, vozila, ušteđevinu, prihode, kao i pokretnu imovinu stečenu zajedničkim radom supružnika.

Pretpostavka je da su udeli supružnika u zajedničkoj imovini jednaki, osim ako se ne dokaže drugačije.

Ako supružnici postignu sporazum o deobi, taj sporazum mora biti potvrđen pred sudom ili javnim beležnikom kako bi imao pravnu snagu. U suprotnom, sud donosi odluku o podeli imovine, uzimajući u obzir doprinos svakog supružnika, potrebe i interes dece, i druge relevantne faktore.

Alimentacija i starateljstvo nad decom

Alimentacija
Roditelj kojem nije povereno starateljstvo dužan je i da plaća alimentaciju za njihovo izdržavanje

Sud donosi odluku o tome kojem roditelju će biti povereno vršenje roditeljskog prava, odnosno s kim će deca živeti. U većini slučajeva, deca ostaju sa majkom, ali sud može doneti drugačiju odluku ako proceni da je to u najboljem interesu deteta.

Roditelj kojem nije povereno starateljstvo ima pravo na redovne kontakte sa decom, a dužan je i da plaća alimentaciju za njihovo izdržavanje. Visina alimentacije određuje se prema potrebama deteta i finansijskim mogućnostima roditelja koji je dužan da je plaća.

Alimentacija se isplaćuje mesečno i koristi se za pokrivanje troškova obrazovanja, zdravlja, ishrane, stanovanja i drugih potreba deteta. U slučaju neplaćanja alimentacije, zakon predviđa stroge sankcije, uključujući prinudnu naplatu i, u ekstremnim slučajevima, krivičnu odgovornost.

I za kraj

Razvod braka

Kao što vidite, najveći uticaj na komplikovanost čitavog postupka ima vrsta zahteva. Sporazumni razvod je brži, jeftiniji, i lakši, ali jednostavan dogovor nije uvek moguć, što je i razlog za podošenje tužbe za razvod braka. Imajte na umu da je angažovanje iskusnog advokata veoma bitno da bi ste obezbedili vaša prava.

Pročitajte još:

Ostavi komentar

Najnovije