Kada pogledamo na mapi, deluje da je Crna Gora jako blizu. Ali svi koji letuju na crnogorskom primorju znaju da je to daleko od istine. Na primer, automobilom do Soluna nam treba nešto više od 6 sati, dok nam do Budve treba skoro 8, iako je ova destinacija za više od 100 kilometara bliža.
Takođe, kamere na graničnim prelazima vam mogu dosta pomoći. Kao što smo već spomenuli, Gostun je češći izbor, ali to znači i da su gužve veće na ovom graničnom prelazu.
Naravno, u obzir nismo uzeli i zadržavanje na granici, koje je u većini slučajeva duže na graničnom prelazu Preševo, i nakon toga, na prelazu između Makedonije i Grčke.
Sadržaj
ToggleStanje na ulazu u Srbiju
Napomena za posetioce: Kamere za granični prelaz povremeno mogu biti nedostupne. Ove kamere su javne i u vlasništvu AMSS-a i MUP-a Srbije.
Stanje na izlazu iz Srbije
Na vreme putovanja može uticati i odabir graničnog prelaza sa Crnom Gorom. Pored prelaza Jabuka, najčešći izbor je Gostun. Ukoliko niste sigurni koji da izaberete, proverite koji više odgovara vašem odredištu. Na primer, Jabuka je idealna ukoliko putujete u Herceg Novi, dok je Gostun bolji ako letujete u Budvi ili Ulcinju.
U nastavku ćemo podeliti više informacija o graničnom prelazu Jabuka.
Trenutno stanje na graničnom prelazu Jabuka
Prema najnovijim izveštajima, granični prelaz Jabuka trenutno beleži umerene gužve na ulazu u Srbiju. Putnici su prijavili čekanja od oko dvadesetak minuta, što je relativno prihvatljivo u poređenju sa nekim drugim prelazima.
Ovo je i glavna prednost ovog prelaza. Naime, čak i tokom letnje sezone, čekanja duža od sat vremena su retkost. Sa druge strane, duže kolone su češća pojava na prelazu Gostun.
Uslovi na putu
Na većini putnih pravaca u Srbiji, uključujući magistralni put Zlatibor – Čačak, beleži se pojačan saobraćaj. To je posebno izraženo tokom letnjih meseci kada mnogi građani putuju ka crnogorskom primorju. Vozačima se savetuje da budu pažljivi i prilagode svoju vožnju uslovima na putu kako bi se izbegle moguće nezgode i dodatna zadržavanja.
Evo detaljnog pregleda puta:
Autoput A2/E763 (Koridor 11)
- Ovaj autoput prolazi kroz gradove kao što su Obrenovac, Ub, Lajkovac, Ljig i Preljina.
- Deonica od Beograda do Preljine je uglavnom nova i dobro održavana, omogućavajući brzu i bezbednu vožnju.
Preljina do Čačka
- Nakon Preljine, putovanje se nastavlja ka Čačku.
- Ova deonica može biti zauzeta, posebno tokom vikenda i praznika kada veliki broj vozila putuje ka Zlatiboru i dalje ka Crnoj Gori.
Magistralni put M21 (E761)
- Iz Čačka se nastavlja putem E761 koji vodi kroz Ovčar Banju, Požegu i Užice.
- Ova ruta prolazi kroz planinske predele, sa mnogim krivinama i usponima, što zahteva dodatnu pažnju vozača.
- Magistralni put M21 poznat je po prelepim pejzažima, ali i po mogućim zadržavanjima zbog pojačanog saobraćaja i turističkih poseta.
Put ka Zlatiboru
- Dalje, put vodi ka turističkom centru Zlatibor, popularnoj destinaciji tokom cele godine.
- Saobraćaj može biti gust, posebno tokom zimskih i letnjih sezona zbog skijaša i turista.
Zlatibor do Prijepolja
- Nakon Zlatibora, put vodi ka Prijepolju, koje je poslednja veća tačka pre graničnog prelaza.
- Ova deonica je brdovita i zahteva dodatnu pažnju vozača.
Granični Prelaz Jabuka
- Dolazak do graničnog prelaza Jabuka zahteva prolazak kroz Prijepolje i nastavak puta ka Pljevljima u Crnoj Gori.
- Na graničnom prelazu može doći do zadržavanja, ali su trenutne gužve umerene i čekanja nisu preduga.
Dodatni saveti za vozače
- Proverite stanje na putu: Pre nego što krenete na put, preporučuje se da proverite trenutne uslove i saobraćajne informacije putem sajtova kao što su AMSS ili uživo kamere na sajtu MUP-a Srbije.
- Planirajte putovanje van vršnih perioda: Ako je moguće, izbegavajte putovanje tokom vikenda i praznika kada su gužve najveće.
- Pripremite se za zadržavanja: Uvek imajte dovoljno goriva, vode i hrane, posebno ako putujete sa decom.
- Prilagodite vožnju uslovima na putu: Poštujte ograničenja brzine i budite pažljivi na deonicama sa čestim usponima i krivinama.