Uvek me je zanimalo kako da svoje dvorište učinim lepšim. Neobične biljke su, po meni, najbolji način da dodate onu “jedinstvenu” notu koja će vaše dvorište stvarno učiniti drugačijim i prepoznatljivim. Jedna od tih biljaka je upravo Japanska vrba. Zanimljivo mi je to što sam počela baš često da viđam ovu biljku po baštama i dvorištima. To me je motivisalo da je i ja posadim.
Vrlo brzo sam se uverila kako se ustvari jednostavno održava, pa ću se potruditi da svoje iskustvo prenesem i vama. Hajde da vidimo kako se sadi i održava japanska vrba.
Sadržaj
ToggleOsnovne karakteristike japanske vrbe
Japanska vrba je poznata i kao Salix integra. Inače je listopadni žbun koji se najčešće koristi kao dekoracija zbog atraktivne boje lišća. Za razliku od drveća koje cveta, japanska vrba nema cvet, ali njeno raznobojno lišće predstavlja savršenu zamenu za cveće.
Japanska vrba ima sitne, ovalne listove koji su u proleće rozikasto-crveni, a kasnije prelaze u zeleno-belu kombinaciju.
Ovo ukrasno drvo potiče iz istočne Azije, prvenstveno iz Japana, Kine i Koreje. Tamo je prirodno rasprostranjena i često raste u vlažnim područjima kao što su obale reka i močvare. U ovim regionima, japanska vrba je poznata po svojoj otpornosti i ukrasnoj vrednosti, zbog čega je postala popularna širom sveta u pejzažnom dizajnu.
Kada se sadi japanska vrba?
Najpovoljniji uslovi za sadnju japanske vrbe su proleće i jesen.
Prolećna sadnja omogućava biljci da se dobro ukoreni pre dolaska toplijih letnjih meseci. Tokom proleća, temperature su blaže, a tlo je obično dovoljno vlažno, što stvara idealne uslove za razvoj korenovog sistema.
Japansku vrbu možete saditi i u jesen, kada su temperature niže nego u letnjim mesecima, što smanjuje stres na biljku. Niže temperature i veća vlažnost pomažu biljci da se lakše prilagodi novoj sredini.
Kada se japanska vrba posadi u jesen, ona je spremna za ubrzani rast čim se temperature počnu povećavati na proleće. To joj daje prednost u odnosu na biljke koje se sade u proleće, jer već ima ukorenjen sistem koji može podržati brži razvoj.
Kakvi uslovi pogoduju japanskoj vrbi?
Ova dekorativna biljka voli puno svetlosti i najbolje uspeva na mestima gde je izložena direktnoj sunčevoj svetlosti. Međutim, može da podnese i delimičnu senku, ali boje njenog lišća će biti najintenzivnije kada je izložena sunčevoj svetlosti veći deo dana.
Možete je posaditi i u veću saksiju i držati na terasi, te će sigurno upijate sunčeve zrake.
Preferira dobro drenirano, vlažno tlo bogato hranljivim materijama. Najbolje uspeva u blago kiselom do neutralnom tlu. Preporučuje se da tlo bude bogato organskim materijama, što može pomoći u zadržavanju vlage i obezbeđivanju hranljivih sastojaka.
Evo kako sam ja pripremila tlo za sadnju japanske vrbe
Prvo sam iskopala veliku rupu u koju sam tokom čitave godine ubacivala ljuske od jaja, kore od banana, lišće s jeseni.
Nakon što sam je posadila, vrlo brzo se primila i počela da buja, da sam grane orezivala već prve godine.
Kako i kada se orezuje japanska vrba?
Japanska vrba se orezuje radi oblikovanja. Često možete sresti razne oblike ovog drveta po baštama.
Najbolje vreme za orezivanje japanske vrbe je u rano proleće, pre nego što biljka počne intezivno da raste. Orezivanjem u ovom periodu, omogućavate biljci da se brzo oporavi i proizvede nove izdanke tokom vegetacione sezone.
Ukoliko je potrebno, možete je orezati i tokom leta, ali izbegavajte orezivanje u kasnu jesen jer biljka treba da se pripremi za zimu.
Osim što se orezuje zbog izgleda, potrebno je odstraniti suve, oštećene ili bolesne grane. Ovo će pomoći biljci da ostane zdrava i smanjiti rizik od bolesti.
Da li je japanska vrba otporna na zimske temperature?
Ona je prilično otporna na zimske temperature. Može izdržati niske temperature i mrazeve, pod uslovom da je pravilno posađena i negovana. Japanska vrba je otporna do otprilike -25°C, što znači da može preživeti zimske uslove u skoro svim delovima Srbije.
Međutim, mladim biljkama je ponekad potrebna dodatna zaštita tokom prve zime. Malčiranje oko korena može pomoći u zaštiti od ekstremnih niskih temperatura. U krajevima sa vrlo hladnim zimama, preporučuje se dodatno pokrivanje biljke slamom, platnom ili posebnim pokrivačima za biljke kako bi se sprečilo oštećenje od mraza.
Zaključak
Japanska vrba nije samo lepa, već i izuzetno prilagodljiva, što je čini odličnim izborom i za one koji nemaju puno vreme da se posvete baštovanstvu. Bliži nam se jesen, a vi trk po svoju japansku vrbu ukoliko je već nemate!