Razvod braka nije samo emotivno iscrpljujuć proces. On sa sobom nosi i određene finansijske troškove koje mnogi zaborave da uzmu u obzir na početku.
Najveći uticaj na troškove ima vrsta razvoda. Sporazumni je daleko jeftiniji, dok razvod po tužbi može koštati i više od 100.000 dinara, u zavisnosti od toga koliko je proces komplikovan, i koliko ročišta uključuje.
To je i glavni razlog zašto ljudi žele da saznaju više o tome ko na kraju plaća troškove razvoda. Ukoliko želite da obezbedite fer uslove i pravednu odluku suda, u tome vam može pomoći samo najbolji advokat za razvode.
U nastavku ćemo podeliti više detalja o tome ko plaća troškove razvoda.
Ko plaća sudske troškove kod sporazumnog razvoda braka?
Pravila u ovom slučaju su veoma jednostavna. S obzirom da se radi o sporazumnom razvodu braka, obe strane dele troškove.
Ukoliko planirate da podnesete zahtev za razvod braka, troškovi u ovom slučaju neće predstavljati problem.
Sudske takse iznose 2.660 dinara po supružniku, dok je iznos za dodatnu taksu za presudu takođe 2.660 dinara. Stoga, obe strane će morati da plate ukupno 5.320 dinara.
Razvod po tužbi – Ko snosi troškove kada nema dogovora?
Čest je slučaj da supružnici jednostavno ne mogu da se dogovore oko osnovnih pitanja kao što su podela imovine i starateljstvo nad decom. U tom slučaju, razvod po tužbi preostaje jedino rešenje.
Ovaj postupak je obično kompleksniji i skuplji od sporazumnog razvoda, a troškovi mogu značajno varirati u zavisnosti od slučaja.
Što se tiče osnovnih sudskih troškova, oni su isti kao u slučaju sporazumnog razvoda, i iznose 5320 dinara.
Ali ostali faktori razvod po tužbi mogu učiniti znatno skupljim.
Osnovna praksa je da svaka strana plaća svoje troškove u postupku razvoda, osim u specifičnim situacijama kada sud može odlučiti drugačije na osnovu pravičnosti i okolnosti slučaja.
Advokatski troškovi
Advokatski troškovi zavise od složenosti slučaja. Na primer, advokat naplaćuje oko 16.500 dinara za sastavljanje tužbe i 18.000 dinara za prisustvo na ročištu.
Ako proces traje duže ili uključuje više ročišta, ti troškovi se mogu kumulirati. Primera radi, ako razvod uključuje spor oko imovine ili starateljstva, svaki dodatni korak u procesu donosi nove troškove.
Složenost slučaja
Ako je razvod braka složen, poput onih gde postoje nesuglasice oko imovine ili pitanja starateljstva, proces može trajati godinama. U takvim slučajevima, troškovi mogu znatno porasti.
Na primer, sporovi oko deobe imovine često zahtevaju veštačenje, čiji troškovi mogu iznositi i do 100.000 dinara. Troškovi takođe rastu ako postoji potreba za angažovanjem dodatnih advokata ili stručnjaka.
Zamislite situaciju gde se supružnici ne slažu oko podele stana. Da bi se rešio spor, potrebno je angažovati veštake koji procenjuju vrednost imovine. Ukoliko se proces oduži na nekoliko ročišta, a svako ročište košta 18.000 dinara, ukupni troškovi razvoda braka vrlo lako mogu premašiti cifru od 200.000 dinara.
Mogućnost da jedan supružnik plati sve troškove
Sud ima diskreciono pravo da odluči ko će snositi troškove u zavisnosti od specifičnih okolnosti slučaja.
U praksi, sud obično nalaže da svaka strana snosi svoje troškove, ali ako postoje opravdani razlozi, sud može naložiti da jedan supružnik pokrije celokupne troškove.
To se može dogoditi ako jedan supružnik nema dovoljna primanja, ili ako sud proceni da bi bilo nepravično da obe strane plaćaju sopstvene troškove.
I za kraj
Kao što vidite, sporazumni razvod je znatno jeftiniji, ali razvod po tužbi je neophodan ukoliko ne možete da se dogovorite oko osnovnih pitanja.
Ukoliko je razvod po tužbi jedino rešenje, morate biti spremni na duži proces, česte odlaske na sud. Takođe, morate angažovati najboljeg advokata za razvode, ali i obezbediti finansijska sredstva da ovaj proces izgurate do kraja.
Povezani članci:
- Zahtev za razvod braka - Sve što trebate da znate
- Ko je najbolji advokat za razvode u Beogradu i kako…
- Top 10 spa centara u Srbiji koje morate posetiti
- Kad će biti isplata socijalne pomoći - Najnovije Informacije
- 14 Planina u Srbiji koje morate posetiti u 2024
- Lusteri ili Plafonjere - Koje osvetljenje je bolje…