Najbolji saveti za negu hortenzija tokom cele sezone

Nega hortenzija na pravi način

Hortenzija je postala jedna od najpopularnijih biljaka u prethodnim godinama. To i ne treba da čudi s obzirom da je jednostavno negovati, dok su cvetovi ove višegodišnje biljke savršeni kao dekoracija.

Ko bi odoleo raskošnim cvetovima hortenzije?

Pored toga što krase bašte, postale su i neizostavan deo dekoracija za proslave. Da bi uživali u tako lepim cvetovima hortenzije, nega je neophodna.

U nastavku ćemo podeliti najbolje savete za negu hortenzija.

Posadite vašu hortenziju u hladu

Hortenzija u bašti
Hortenzija voli hladovinu

Pored cveća koje voli sunce i može da podnese jake temperature, hortenziju često nazivaju kraljicom hladovine zbog svoje ljubavi prema senovitim mestima. Iako može tolerisati i delimičnu senku, preferira kiselkasto, stalno vlažno tlo. Najbolje je saditi je ispod borova ili drugih četinarskih stabala jer iglice ovog drveća upotpunjuju kiselost.

Postoje brojni hibridi hortenzija koji mogu izdržati sunce, ali hladovina je najpogodnija za njihov rast.

Da se razumemo, u cvetu hortenzije nećete moći da uživate tokom cele godine. One preko zime miruju, dok se prvi cvetovi pojave u junu. Iz tog razloga, u bašti uvek imam raznovrsno cveće, koje na smenu cveta. Pa tako, pored hortenzija, imam i ljiljane, u čijem cvetu uživam od juna do septembra.

Kako hortenzija menja boju?

Hortenzija plavog cveta
Plava hortenzija iz moje bašte

Pre nego što se upustite u eksperimentisanje, prvo proverite koje je sorte vaša hortenzija, jer nemaju sve sposobnost da menjaju boju.

Hortenzije sa velikim listovima, naročito sorte poput „mophead“ ili „lacecap“, idealne su za izvođenje ovog interesantnog eksperimenta. Veću kontrolu nad prilagođavanjem pH vrednosti zemljišta imaćete ako ih posadite u saksije.

Boja cveta hortenzije zavisi od vrste zemljišta u kojoj je posađena. Zemlja sa pH nižim od 5.5 obojiće cvetove u plavo, dok zemljište sa pH višim od 5.5 daju ružičaste i crvene cvetove. Na bele cvetove pH nema uticaja, tako da oni ostaju nepromenjeni..

Za početak, testirajte pH vrednost tla pomoću kompleta za kućno testiranje iz specijalizovanih prodavnica. Na osnovu željene boje cvetova, možete povećati kiselost tla ili ga učiniti neutralnijim.

U Hercegovini sam često sretala velike žbunove hortenzija sa krupnim cvetovima raznih boja. Komšinica, koja je iz tih krajeva mi je otkrila jedan njihov trik, a to je da na koren posipaju mastilo, kako bi cvetovi poprimili plavu boju. Nisam isprobala, ali ostavljam na vama da pokušate.

Kako se pravilno zaliva hortenzija?

Hortenzija bele boje
Hortenzije vole vodu i hladovinu

Svaka biljka zahteva posebne uslove. Dok sobno cveće zalivate jednom u nedelju dana, hortenziju morate svaki dan, pogotovo u uslovima suše, kakva nas je zadesila ovog leta.

Najefikasniji način za zalivanje je da pustite crevo pod niskim pritiskom u podnožju biljke na nekoliko minuta.

Temeljno i duboko zalivanje dva do tri puta nedeljno mnogo je bolje, jer dopire do dubljih delova korena, za razliku od kratkog zalivanja površinskog sloja zemlje, što je često slučaj kada se koristi kanta za zalivanje.

Još jedan savet: Najbolje je zalivati hortenzije ujutro ili kasno popodne kako biste smanjili isparavanje tokom najtoplijeg dela dana. Takođe, razmislite o redovnom đubrenju tokom sezone rasta, a smanjite zalivanje pred kraj sezone.

Da li hortenzije opstaju u saksijama?

Hortenzija uspeva i u saksiji
Hortenzija uspeva i u saksiji

Hortenzije mogu uspešno opstati u saksijama, ali je potrebno obezbediti određene uslove kako bi napredovale.

Saksije treba da budu dovoljno velike da omoguće korenu dovoljno prostora za rast. Takođe, važno je obezbediti dobro dreniranu zemlju kako bi se izbeglo prekomerno zadržavanje vode, što može dovesti do truljenja korena.

Pored toga, hortenzije u saksijama zahtevaju redovno zalivanje, jer se zemlja u saksijama brže suši nego u bašti. Takođe, potrebno je povremeno đubrenje kako bi se obezbedili svi potrebni hranljivi sastojci.

Ja zimi uglavnom saksiju sa hortenzijom sklanjam na mračno mesto, u podrum, gde ‘miruje’ tokom zime i u proleće pusti novo lišće i cvet.

Kako i kada se orezuje hortenzija?

Hortenzije raznih boja
Pravilno orezane hortenzije imaju više cvetova

Hortenzije su cvetnice koje mogu preživeti i bez orezivanja, ali će bez nje grm imati kraći vek, a raskoš cvetova neće biti u punom sjaju. Veličina i oblik grma, kao i cvetnih glavica, značajno zavise od kvaliteta rezidbe.

Orezivanjem se uklanjaju stare i suve grane, kao i uvele cvetne glavice, čime se grm rasterećuje i smanjuje mogućnost pojave štetočina i bolesti. Rezultat je formiranje bujnijeg i kompaktnijeg grma sa većim i lepšim cvetovima. Svi izmrzli izdanci, kao i oni sa simptomima bolesti ili oštećenjima od štetočina, treba da se potpuno odstrane.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Vrtni centar Biosan (@biosan_)

U jesen, hortenzije nije potrebno orezivati jer dobro podnose zimu, i spadaju u red biljaka koje ne mrznu. Grmovi se mogu zaštititi lišćem, a neorezane grane mogu se skupiti i svezati radi dodatne zaštite od hladnoće. Ovakvi grmovi su bolje pripremljeni za prezimljavanje. Orezivanje u jesenjem periodu može rezultirati manjim brojem cvetova sledećeg leta, kao i manjim cvetnim glavicama.

Najbolje vreme za orezivanje hortenzija je u proleće. Ako niste sigurni šta treba da uklonite, započnite sa suvim cvetovima i granama, tj. obavite sanitarnu rezidbu. Važno je da ne skračujete grane ispod 50 cm osim ako želite da podstaknete vegetativni rast. Međutim, previše orezan grm može rezultirati malim brojem cvetova ili čak potpunim izostankom cvetanja.

Kako pravilno prihranjivati hortenziju?

Hortenzija u cvetu
Prihranjena hortenzija nagrađuje bujnim cvetovima

Najbolja prihrana za hortenzije je osmokot. To je đubrivo sa sporim oslobađanjem, koje postepeno oslobađa hranljive materije u tlo tokom dužeg vremenskog perioda, obično 4 do 6 meseci. Ovaj način prihranjivanja je veoma pogodan za hortenzije, jer im obezbeđuje konstantan dotok hranljivih materija bez rizika od prekomernog đubrenja.

Da li hortenzije opstaju napolju tokom zime?

Hortenzija uspeva i zimi
Hortenzija opstaje zimi ukoliko je ne orežete u jesen

Hortenzije mogu opstati preko zime napolju ukoliko su posađene u zemljištu i ukoliko nisu orezane. Ako hortenzije držite u saksiji, već pre prvog mraza moraćete da im obezbedite toplije mesto.

Hortenzija kao dekorativno cveće

Hortenzija roze boje
Roze hortenzija spremna za dekorisanje

Hortenzije se vrlo često koriste kao dekoracija, zbog svojih velikih, raskošnih cvetnih glavica i širokog spektra boja. One su popularan izbor za dekorisanje različitih prostora, uključujući svečane sale i restorane.

Njihova upotreba u dekoraciji takođe uključuje sušene cvetove, koji zadržavaju svoju lepotu i oblik, što ih čini idealnim za izradu venaca ili dugotrajnijih cvetnih aranžmana.

Zaključak

Buket cveća
Buket cveća od hortenzije

Za uspešno uzgajanje hortenzija, veoma je bitno pridržavati se pravilne nege koja uključuje redovno zalivanje, pravilno orezivanje i adekvatnu prihranu. Hortenzije su zahvalne biljke koje uz pravilnu neg, nagrađuju svojim raskošnim cvetovima i dugim periodom cvetanja. Bilo da ih gajite u saksijama ili u vrtu, pridržavanje ovih saveta osiguraće da vaše hortenzije ostanu zdrave, bujne i u punom cvatu tokom cele godine.

Pročitajte još:

Ostavi komentar

Najnovije