Koji su najbolji supstrati za orhideje?

Najbolji supstrati za orhideje

Orhideja se nalazi među najraznovrsnijim i najlepšim cvećem na svetu, njena egzotika i složenost je čini pravim izazovom za gajenje u baštama i kućama. Upravo izbor supstrata koji igra ključnu ulogu u rastu i zdravlju ovog cveta jedan od najbitnijih činilaca.

Kao što sam vam već pisala u prethodnom članku o kompletnom vodiču za održavanje orhideja, supstrati su jako bitni kako bi vam ovaj cvet uzvratio na pravi način.

Ljubičaste orhideje za prozor
Kako bi vam orhideja izgleda kao sa slike neophodno je da kombinujete različite supstrate

Supstrat ima ključnu ulogu za rast ovog cveta jer obezbeđuje podršku cvetu, ventilaciju, zadršava vlagu i poseduje hranljive materije koje su neophodne orhidejama.

U daljem tekstu ću vam predočiti različite tipove supstrata za orhideje i njihove prednosti kako bih vam pomogla da odaberete najbolji susptrat za vašu biljku.

Karakteristike idealnog supstrata

Pre nego što vam podelim koji su to konkretni supstrati koje možete koristiti za uzgoj vaših orhideja, treba da se podestimo činjenice da orhideje u divljini rastu kao saprofiti, epifiti i litofiti.

One prirodno rastu pričvršćene za drveće ili stene, a ne u zemlji. Zbog toga je izbor supstrata jako bitan faktor kod uzgoja ovog cveta.

1. Kora od bora

Borova kora je često korišćen supstrat za orhideje
izvor:iflowers.bigbadmole.com

Borova kora je jedan od najčešće korišćenih supstrata za orhideje. Kora je popularna jer je vrlo lako dostupna i relativno niske cene. U zadnje vreme viđam da neke žene koriste i malč u ove svrhe. Pakovanje malča je dosta veliko i može se kupiti po vrlo pristupačnoj ceni, recimo džak od 50l je između 700-1100 dinara.

Ono što treba da uradite jeste da uzmete malu količinu malča, da je dobro pregledate i očistite. Zatim tu količinu koju ste odvojili stavite u jednu šerpu, sipajte vode do vrha i kuvajte jedno 15 minuta. Taj postupak će uništiti sve ono što možda nije bilo dobro u malču, razne bakterije, bubice i ostalo.

Kad se malč tj. kora skroz ohladi možete započeti postupak presađivanja vaše orhideje.

Borova kora je dobra kao supstrat zato što obezbeđuje dobru drenažu i ventilaciju, sprečava truljenje korena vaše biljke. Ono što je veoma bitno jeste redovna zamena, jer se sama kora protekom vremena raspada.

2. Mahovina sphagnum

ahovina sphagnum
Izvor:iflowers.bigbadmole.com

Još jedan popularan izbor susptrata za orhideje, jeste spahgnum mahovina. Ova vrsta mahovine se vrlo često koristi za mlade orhideje kojima je potreban oporavak od stresa ili oštećenja.

Veoma važno je da vodite računa o tome da mahovina bude vlažna a ne natopljena vodom, isto tako je važno da ne bude previše nabijena u saksiju, jer to može uticati na ventilaciju i može izazvati truljenje korena vaše orhideje.

Kada je u pitanju kvalitet ovog supstrata, on varira od mahovina koje su lošije po sastavu i izgledu koje čak možete da poručite sa AliExpress.com ili ebay.com, do mahovine koja je bolja po svom sastavu i dugotrajnija je. Takve vrste možete da nabavite u specijalizovanim prodavnicama. Cena ovog susptrata je nešto veća, i biće vam potrebno oko 1.200 dinara za 100 gr.

3. Perlit

Perlit je idealan supstrat za vaše orhideje
Perlit je idealan supstrat za vaše orhideje                                                                                           Izvor:lowes.com

Perlit je oblik amorfnog vulkanskog stakla koja se koristi u mnogim mešavinama supstrata za orhideje. To je prirodan materijal koji ima sunđerastu strukturu. Ja sam uvek mislila kad vidim perlit u zemlji da su u pitanju kuglice od stiropora jer izgledaju potpuno isto.

Perlit je lagan i stabilan i kao takav je odličan dodatak za supstrate. On se retko koristi kao samostalan supstrat i uglavnom se meša sa borovom korom ili mahovinom.

Kao što rekoh, perlit je sunđeraste strukture i ima ulogu da upija vodu i zadržava vlagu, a pogotovo višak vode u zemljištu. Kada dođe do manjka vode, perlit je ponovo ispušta u zemljište što fino utiče na održavanje vazdušno-vodene strukture. Isti je postupak i kad su mineralna đubriva u pitanju. Perlit omogućava dobru provetrenost zemljišta što je jako važno kako bi orhideja rasla normalno i bila zdrava.

Cena ovog supstrata varira od pakovanja, 2l košta 155 dinara, dok je 100l 3.500 dinara. Vrlo lako ga je nabaviti u specijalizovanim radnjama.

4. Aktivni ugalj

Aktivni ugalj za orhideje
Aktivni ugalj je dehidrirani ugalj koji može biti odličan supstrat za vaše orhideje

Još jedan odličan supstrat i saveznik u održavanju vaših orhideja je aktivni ugalj. On predstavlja dehidrirani ugalj termički obrađen do potpunog isušivanja na temperaturama preko 400 stepeni.

Aktivni ugalj se koristi za izbacivanje i uklanjanje štetnih materija i toksina, kao što su soli od prihrane i kontrola patogenih mikroorganizama i bakterija.

Aktivni ugalj je veoma koristan kod orhideja jer su one izuzetno osetljive na supstrat u kojem se gaje.

Još jedan od benefita ovog supstrata jeste da eliminiše neprijatne mirise, što će vam veoma biti od koristi za cveće koje gajite u sobnim uslovima. Takođe, reguliše i pH vrednost supstrata za orhideje.

Aktivni ugalj neutrališe neprijatne mirise
Izvor:youtube.com

Jako važna informacija za vas jeste da aktivni ugalj i ćumur nisu isto. Čula sam od nekih komšinica da one koriste ćumur, ali nemojte praviti te greške. Aktivni ugalj je bez štetnih materija, dok se to za ćumur ne može reći.

Reguliše pH vrednost supstrata za orhideje. Cena aktivnog uglja takođe nije visoka, i možete ga priuštit. Cena se kreće od 500-600 dinara za 500 gr.

5. Kokosov treset

Kokosov treset
Treset od ljuske kokosovog oraha je najkvalitetniji organski proizvod za naše biljke

Kokosov treset je supstrat koji se sve više koristi kod uzgoja biljaka. Sačinjava ga mešavina finog kokosovog treseta i kokosovih vlakana koji nastaju ekstrakcijom i kokosove ljuske.  Ovaj supstrat je potpuno bezbedan po okruženje. Veoma sporo se raspada i gubi teksturu pa se samim tim smatra znatno efikasnijim.

Ima neverovatnu moć upijanja i zadržavanja vode, što je naročito korisno u početnim fazama rasta i ravoja cveta.

Osim kod orhideja, ovaj supstrat je pogodan za različite biljke. Možete ga slobodno pomešati sa perlitom. U pitanju je veoma lagan supstrat pa samim tim i koren bilje može nesmetano da se razvija najbolje moguće, i obezbeđuje visoku dostupnost kiseonika samom korenu biljke.

Ima pH vrednost od 5.5 do 6.8 što je idealna pH vrednost za većinu biljaka.

Kokosova vlakna su dosta dugotrajnija od mahovine i kore, ali mogu zahtevati dodatne hranljive materije jer nisu bogata nutrijentima. Kao dodatak, često se koriste u kombinaciji sa perlitom ili korom.

Cena ovog supstrata se kreće od 200 do 400 dinara za 5l.

6. Vulkansko kamenje

Kamenje lave za orhideje
Kamenje lave za orhideje

Ovo je još jedan interesantan supstrat koji se može koristiti kada su u pitanju orhideje. Ovo kamenje je porozno što znači da dobro zadržava vlagu i omogućiće vašoj orhideji i njenom korenu dobru drenažu.

Kamenje lave je stabilno i dugo traje, a takođe pomaže u održavanju ventilacije korenovog sistema. Ovaj supstrat je posebno dobar za orhideje koje rastu na stijenama u prirodnom staništu.

Mešavine supstrata

Moja žuta orhideja, supstrat koji je koriščen je borova kora i perlit
Moja žuta orhideja, supstrat koji je koriščen je borova kora i perlit

Kako bi vaša orhideja bila bujna i kako bi ste postigli optimalni rezltat, najbolje je da koristite kombinaciju svih gore navedenih supstrata. Svi oni će vašoj orhideji obezbediti sve potrebne uslove za pravilan rast i razvoj.

Mešavina mahovine sphagnum, kore od bora i perlita može obezbediti idealan balans drenaže, ventilacije i zadržavanja vlage. Eksperimentisanje sa različitim mešavinama može vam pomoći da pronađete najbolju kombinaciju za vaše specifične vrste orhideja.

Održavanje supstrata

Održavanje supstrata za orhideje
Izvor:studioprovansa.com

Za koji god od ovih supstrata da se opredelite važno je njegovo redovno održavanje i menjanje kako bi vaše orhideje bile što duže vremena lepe i zdrave i darovale vas prelepim cvetovima.

Pod održavanjem se podrazumeva uklanjanje strarih i trulih delova, kao i dodavanje hranjivih materija. Ova biljka je kao što smo već rekli vrlo specifična i zahteva određenu negu.

Orhideje treba zalivati pažljivo, vodeći pritom računa da supstrat ne bude previše mokar kako ne bi došlo do truljenja korena i propadanja cele biljke.

Na kraju

Za uspešan uzogoj orhideje od ključnog značaja je izbor supstrata. Različite prednosti dolaze od različitih supstrata, a najbolji zavisi samo od potreba vaše biljke.

 

Pročitajte još:

Ostavi komentar

Najnovije