Ukoliko planirate da pređete granicu na severu Srbije, najčešća solucija je naravno Horgoš.
Granični prelaz Horgoš je, zajedno sa Preševom na jugu, najprometniji prelaz u državi.
Ipak, tokom letnje sezone, kilometarske kolone i višesatna čekanja nisu ništa neuobičajeno.
Takođe, Srbija je nezaobilazna i za „gastarbajtere“ koji iz Nemačke, Austrije, i ostalih Evropskih država odlaze nazad u svoje zemlje. Uglavom se radi o stanovnicima Turske i okolnih zemalja.
Pored toga, ima i veliki broj turista koji preko Srbije putuju u Grčku.
Većina stranaca će pratiti svoje GPS uređaje i ciljati auto put, takođe mogu pratiti i stanje na granicama. Ali mi odavde imamo mnogo bolju alternativu kada želimo da putujemo u Mađarsku i ostale zemlje EU.
A ta alternativa je granični prelaz Kelebija.
Gde se nalazi granični prelaz Kelebija?
Glavni razlog zašto ljudi izbegavaju ovaj prelaz i biraju granični prelaz Horgoš umesto njega je da se morate isključiti sa auto-puta. Ali mnogi i ne znaju da je prošle godine završena obilaznica oko Subotice. Ova obilaznica vam omogućava da zaobiđete centar grada, što predstavlja ogromnu razliku u odnosu na ranije.
Najjednostavniji i najbrži način da se dođe do Kelebije je da se isključite sa auto puta odmah nakon naplatne rample Subotica.
Prvo isključenje je upravo i uključenje na obilaznicu odakle vam treba manje od pola sata do granice.
Kelebija je takođe i tranzitna ruta za kamione. Stoga, nemojte se začuditi na kilometarsku kolonu kamiona.
Ono što je problematično na ovoj deonici su upravo ti kamioni. Glavna razlika u odnosu na granični prelaz Horgoš je što ovaj put ima samo dve trake. Moraćete da zaobilazite kolonu kamione vozeći u suprotnom smeru. I zato bude oprezni i vozite sporije da bi ste imali vremena da se pomerite ako vam neko bude išao u susret. Dobra stvar je što je većina kamiondžija svesna ovog problema, pa ciljano ostavljaju veće razmake između vozila.
Iako ovo možda deluje problematično, biće vam mnogo lakše nakon što zaobiđete kamione i konačno stignete na granični prelaz.
Od 4 dostupna punkta, uglavnom rade samo 2, ali možete očekivati sva 4 tokom leta, pogotovo u Julu i Avgustu.
I za kraj, onaj najbitniji detalj. Vreme čekanja i stanje na graničnom prelazu Kelebija je skoro uvek 2 do 3 sata kraće u odnosu na Horgoš. Dešavalo se i da zadržavanje na Horgošu traje i do 8 sati, dok bi na Kelebiji putnici prelazili granicu kroz 1 do 2 sata.