Banjska stena s pravom nosi titulu najlepšeg vidikovca na Tari. Većina posetilaca je svrstava u najlepše vidikovce u Srbiji. Pored brojniih turističkih atrakcija, kao što su Uvac, Đavolja Varoš, ovaj vidikovac takođe predstavlja jedan od simbola srpskog turizma. U nastavku ćemo podeliti više o tome zašto je Banjska stena najlepši vidikovac na Tari.
Sadržaj
ToggleZa početak, kako doći do najlepšeg vidikovca na Tari?
Ja sam išla iz pravca Zlatibora, ali odakle god da dolazite, najbolja orijentacija će vam biti Mitrovac na Tari. Odatle imate jedno skretanje u desno, piše put za Banjsku stenu.
Na istom mestu ćete platiti i ulazak u nacionalni park. Za automobile cena iznosi 300 dinara po danu, za manja vozila sa prikolicom i kombi vozila iznosi 500 dinara, dok je cena za autobuse i kamione 700 dinara.
Kada se nađete na putu za Banjsku stenu, znajte da će vas do samog parkinga voditi makadam, mada prohodno je, samo treba uskladiti brzinu. Oko 4km puta ima do samog parkinga, odakle morate ići peške.
Na tablama je naznačeno da je zabranjeno ići kvadovima, motorima, i drugim vozilima koja narušavaju mir. Takođe, naznačeno je i da su zabranjeni kućni ljubimci. Te ukoliko povedete svog psa ili mačku, moraćete da ih ostavite u autu.
Šetnja do vidikova je lagana, kroz šumu ovog prelepog nacionalnog parka i jedne od naših najlepših planina. Pred sam vidikovac, put je strm, ima dosta kamenja i zaista trebate biti obazrivi.
Usput vas čeka niz prelepih pogleda, i poneka klupica gde možete da predahnete i uživate u vidikovcima.
Ceo taj deo do Banjske stene je strm i nije ograđen. Postavljene su samo ograde kod vidikovca i zabranjeno je naslanjati se na njih ili se penjati zarad lepe fotografije. Ispod je litica i sam pogled vas bukvalno vuče na dole.
Osnovne informacije o vidikovcu Banjska stena
Vidikovac Banjska stena nalazi se na nadmorskoj visini od 1065 metara, odakle se pruža prelep panoramski pogled na jezero Perućac, kanjon reke Drine, kao i na područje Osata, koje pripada susednoj Bosni i Hercegovini.
U bilo koje dana da dođete, neće vas ostaviti ravnodušnim. Isto je i sa godišnjim dobima, svako godišnje doba mu daje posebnu draž. Zima sa snegom, jesen sa žutim lišćem ili proleće i leto kada je sve zeleno.
Ja sam posetila Banjsku stenu u avgustu, u jutarnjim časovima, kada je još uvek bilo nekih 18-19° C. Zanimljivo je da smo se kroz nekih sat vremena našli na jezeru Perućac, gde je bilo 35° C.
Ukoliko želite da provedete aktivan letnji odmor u Srbiji, spoj jezera i planine je odličan izbor. A ovaj kraj je upravo takav.
Ispod vidikovca Banjska stena pruža se Banjsko točilo, poznato kao sipar, koje se u 19. veku koristilo za prevoz drva. Posečena stabla su se spuštala niz točilo do splavišta, gde su se od njih pravili splavovi koje su iskusni splavari prevozili Drinom i Savom do Beograda. Dužina Banjskog točila iznosi oko 1300 m.
Nažalost, danas je sipar zarastao u rastinje.
Kako je vidikovac Banjska stena dobio naziv?
Vidikovac Banjska stena nosi naziv po Banjskom vrelu, koje je nekada izbijalo u njegovom podnožju. Ovo vrelo je imalo kraško poreklo i karakterisala ga je stalna temperatura vode od 4° C tokom cele godine. Ime „Banjska“ potiče od turske reči „banja,“ koja označava mesto sa toplom vodom. Lokalno stanovništvo je koristilo ovu vodu čak i tokom zime zbog njene konstantne temperature. Nažalost, Banjsko vrelo je nestalo kada je stvorena veštačka akumulacija Perućac, koja je vrelo potopila.
Jezero Perućac
Da se osvrnemo i na jezero Perućac, koje prvo ugledamo sa Banjske stene.
Perućačko jezero je veštačko jezero koje je formirano 1966. godine nakon izgradnje brane za hidroelektranu Bajina Bašta. Ovo jezero se napaja iz reke Drine. Kada dostigne svoj maksimum, jezero se proteže na 54 km dužine, dok mu širina varira oko 1000 m.
Zanimljivo je da srednji deo jezera čini prirodnu granicu između Republike Srbije i Bosne i Hercegovine.
Zaovinsko jezero
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Објава коју дели Србија и све њене лепоте 🇷🇸 (@slikaj_srbiju)
Ovo jezero se ne nalazi u vidokrugu Banjske stene, ali šteta je da ga ne posetite ukoliko se nađete na Tari. Od Banjske stene do Zaovinskog jezera ima oko 16 km, mada zbog neravnog puta će vam trebati oko 45 min vožnje.
Zaovinsko jezero je raj za ljubitelje prirode, okruženo šumama i netaknutom prirodom. Ovde nema puno restorana, tek poneki objekat gde možete rezervisati smeštaj, ali zato vam je odmor iz snova zagarantovan.
Kao i jezero Perućac, i Zaovinsko je veštačkog porekla. Nastalo je 1980. godine izgradnjom brane za hidroelektranu „Bajina Bašta“. Ovo jezero leži na nadmorskoj visini od oko 900 m i predstavlja glavni rezervoar za reverzibilnu hidroelektranu, dok je prepoznatljivo po čistoj, plavoj vodi.
Ostali poznati vidikovci na Tari
Pored Banjske stene, na Tari postoji još nekoliko poznatih i atraktivnih vidikovaca:
- Crnjeskovo – Nalazi se na severnoj strani planine i pruža prelep pogled na reku Drinu i Bajinu Baštu. Idealno je mesto za ljubitelje panoramskih pogleda i fotografije. Oko 40km je udaljen od Banjske stene.
- Osluša – Smešten na južnom delu planine, ovaj vidikovac nudi impresivan pogled na Drinu, Bosnu i Bajinu Baštu. Nalazi se na nekih 13km od Banjske stene, tako da u jednom danu možete obići oba vidikovca.
- Bilješka stena – Ovaj vidikovac je posebno popularan zbog pogleda na kanjon Drine i jezero Perućac. Nalazi se na visini od oko 1.225m i kao takav privlači mnoge turiste svojom lepotom.
I za kraj
Banjska stena se s razlogom smatra najlepšim vidikovcem na Tari. Njena impresivna visina, panoramski pogled na jezero Perućac, kanjon reke Drine i okolna priroda stvaraju neponovljiv osećaj divljenja.
Ja sam nedavno imala priliku da posetim ovaj vidikovac, i moram vam reći da sam primetila dosta turista iz inostranstva koji su došli da posete ovo mesto. To je lepa činjenica, ali još je lepše kada mi čuvamo svoju prirodu i sve ono što nam je podarila.
Povezani članci:
- 14 Planina u Srbiji koje morate posetiti u 2024
- Izlet u Đavolju Varoš - Vodič kroz najbolje aktivnosti
- Najlepša jezera u Srbiji - 10 Najboljih destinacija…
- Najbolji poklon za devojku 2024 - 15 Stvari koje će…
- Leto na Zlatarskom jezeru: vaš vodič kroz najbolje…
- Najbolji bazeni u Srbiji za kupanje i opuštanje u 2024