Đavolja Varoš je jedno od najpoznatijih prirodnih čuda Srbije, koja je se nalazi na Radan planini u južnoj Srbiji, te ako se uputite u Kuršumliju, na svega 30km od nje naićete na ovaj prirodni fenomen.
Značaj ovog prirodnog čuda potvrđuje činjenica da je stigla do finala takmičenja za 7 svetskih čuda prirode 2010. godine, što dodatno govori o njenoj izuzetnoj vrednosti i jedinstvenosti.
Ona predstavlja jedno od najzanimljivijih i mističnih mesta koje možete posetiti u Srbiji, zajedno sa planinom Rtanj, koja je takođe poznata po mnogim legendama.
Neka ova, po svemu neobična destinacija, bude u planu za neki od vaših narednih izleta a ja ću se potruditi da vam ispričam sve što znam o njoj.
Kako doći do Đavolje Varoši?
Uzećemo Beograd za polaznu tačku, te će vam za izlet u Đavolju Varoš trebati oko 4 sata vožnje, ili 293 km puta. Autoput će vas voditi do Kruševca, gde ćete se isključiti i krenuti lokalnim putevima. Sledeća 2 veća naseljena mesta kroz koja ćete proći su Blace i Kuršumlija, te ćete znati da ste na dobrom putu. Od same Kuršumlije do Đavolje Varoši preostaje vam još 30 km, gde ćete ići put sela Đake.
Istorija Đavolje Varoši
Pre nego što krenemo sa razgledanjem Đavolje Varoši i pregledom aktvinosti, da kažemo šta zapravo predstavlja ovaj lokalitet.
Ova jedinstvena prirodna pojava potiče od intenzivne vulkanske aktivnosti u davnoj prošlosti. Tokom vremena, erozija je neprestano nagrizala meke i tvrde slojeve materijala, stvarajući uslove za formiranje specifičnih struktura.
Kada su šume u okolini uništene ljudskom rukom, erozija je postala dominantna sila koja je počela da oblikuje ovaj predeo. Voda je uklanjala tlo sa svih područja osim onih ispod velikih kamenih blokova, što je omogućilo nastanak piramidalnih stubova.
Ovi kameni blokovi na vrhovima stubova su usmeravali kišnicu, koja je dodatno ispirala zemlju, produžavajući visinu stubova, čime se oblikovao ovaj fascinantni pejzaž.
Danas, ovaj redak geomorfološki fenomen, koji se sastoji od 22 kamene figure raspoređene u dve jaruge – Đavolju i Paklenu, nosi titulu jednog od Sedam srpskih čuda.
Osim ovog pejzaža, Đavolja Varoš je poznata i po dva izvora kisele vode – Đavoljoj vodi i Crvenom vrelu, od kojih je Đavolja voda hladna i izrazito kisela, a Crveno vrelo sadrži nižu mineralizaciju. Zbog svojih lekovitih svojstava, ova voda se koristi u banjskom lečenju, iako još nije potpuno ispitana za konzumiranje.
Legenda o postanku Đavolje Varoši
Istorija i geografija govore jedno, ali ovo mesto ne bi bilo zanimljivo da nema legende o njoj.
Zapravo, kako su stari pričali i prenosili s kolena na koleno, na ovom području nekada su živeli mirni i skromni ljudi, posvećeni svojoj veri. Ovaj spokoj zasmetao je đavolu, pa im je podmetnuo „đavolju vodu“, piće koje ih je obmanulo i nateralo da zaborave na porodične veze. Pod uticajem te vode, omamljeni stanovnici odlučili su da venčaju brata i sestru.
Vila, koja prema legendi i dalje štiti ovaj kraj, pokušala je da osujeti đavolje planove. Iako nije uspela da razuveri svatove, koji su već krenuli ka crkvi s mladencima, vila se obratila Bogu za pomoć. Bog je uslišio njene molitve, izazvao jak vetar i, u trenutku, okamenio svatove zajedno sa mladencima, zauvek sprečivši ovaj greh.
Cena ulaznice i radno vreme
Đavolja Varoš je otvorena svim danima u periodu od 08:30 do 17:00h, tako da vaš izlet možete planirati i radnim danom, kada su svakako gužve manje nego vikendom.
Cena ulaznice je 350 dinara za odrasle, dok je za decu i đake 300 dinara.
Šetnja kroz lokalitet Đavolja Varoš
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Објава коју дели Đavolja Varoš (@djavolja_varos_cudo_prirode)
Na ulazu u Đavolju Varoš dočekaće vas štandovi sa suvenirima i drvena kapija koja vodi ka glavnom ulazu. Staza duga gotovo jedan kilometar proteže se kroz mističnu šumu i vodi vas do čuvenih zemljanih figura.
Na početku staze uočićete drvene skulpture koje su nastale na umetničkim kolonijama, gde su stvaraoci, nadahnuti legendama ovog područja, oblikovali izuzetna dela. Tokom šetnje, možete uživati u pogledu sa tri vidikovca, koji pružaju različite perspektive na figure i omogućavaju fantastične fotografije.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Објава коју дели Đavolja Varoš (@djavolja_varos_cudo_prirode)
Celo iskustvo traje oko sat vremena, zavisno od tempa grupe i vaših interesovanja, pružajući vam dovoljno vremena da istražite i upijete atmosferu ovog neobičnog mesta.
Ukoliko idete samostalno, možete i čitav dan provesti na izletu.
Planinarenje
Ukoliko ste ljubitelj planinarenja, jedna od planina u Srbiji koju morate posetiti je planina Radan. Najviši vrh je Sveti Petar 1148 m, do kojeg se ide od sela Borince, zatim preko Borincke crkve, kroz gustu šumu stižete do vrha planine Radan.
Od vrha Sveti Petar, put vas vodi do vidikovca Kamen (1050 m), koji se svrstava u najlepše vidikovce u Srbiji.
Crkva Svete Petke
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Објава коју дели Đavolja Varoš (@djavolja_varos_cudo_prirode)
Crkva Svete Petke u Đavoljoj Varoši podignuta je na temeljima crkve iz 13. veka i izrađena je od drveta.
Oko crkve možete videti mnoštvo tkanina vezanih u zavežljaje. Veruje se da postoji poseban običaj u vezi s njom – bolno mesto se dotakne osveštanom maramicom dok se pomisli želja. Nakon toga, maramica se veže za stub ispred crkve, u nadi da će sve patnje i problemi ostati „zavezani“ u Đavoljoj Varoši, oslobađajući osobu od nedaća.
Gastronomija i gostroprimstvo
Ove dve lepe reči krase kafanu Etno krčmu Dva ambara. Na samo 1,5 km od kapija Đavolje varoši nalazi se ova kafana koju možete posetiti u periodu od 01. aprila do 30. novembra.
Ovu kafanu odlikuje sjajan ambijent, izuzetna gostoljubivost domaćina i njihovi autentični domaći specijaliteti. Još posebniji je osećaj kada znate da je ovo pravi porodični posao.
Domaćin Saša Radoičić s velikom pažnjom priprema hranu, dok domaćica srdačno dočekuje i uslužuje goste. Deca su takođe uključena, prodajući suvenire, domaće proizvode i plodove šume.
Ljubitelji rakija ne bi trebali da propuste rakiju od divlje kruške, koja je dobro poznata i cenjena u ovom kraju, a savršeno se slaže sa domaćim sirom, kajmakom i pogačom pečenom ispod crepulje. Na meniju su i pastrmka, kao i tradicionalni roštiljski specijaliteti, dok jagnjetina ispod sača može da parira čak i poznatim kafanama sa Zlatibora.
Poseban ugođaj pruža i živa muzika – orkestar ptica iz krošnji drveća. Što se cena tiče, bićete prijatno iznenađeni koliko je sve ovo pristupačno.
Šta još videti u ovom kraju i koje aktivnosti ne propustiti?
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Објава коју дели Ana Timilić Patalov & Ivan Patalov – TRAVEL BLOGGERS (@putujuci_ranac)
Kada se već uputite put Kuršumlije, kako zaobići jedan od naših najboljih spa centara, Prolom banju? Tu imate ugođaj za celu porodicu. Pored medicinskih tretmana, tu su otvoreni i zatvoreni bazen, fitnes centar, staze zdravlja, kao i igraonica na otvorenom.
Prolom banja je od Đavolje Varoši udaljena svega 11 km.
Nešto dalje, na oko 40 km od Đavolje Varoši nalazi se Kuršumlijska banja, još jedna čuvena srpska terma.
Zbog udaljenosti, svoj izlet u Đavolju Varoš neophodno je da isplanirate ranije. Nadam se da će vam moj vodič kroz najbolje aktivnosti ovog kraja biti od koristi.
Povezani članci:
- 14 Planina u Srbiji koje morate posetiti u 2024
- Kako je Rtanj postao simbol mističnih priča i legendi
- 10 razloga zašto je Rtanj mesto koje morate posetiti
- Top 10 spa centara u Srbiji koje morate posetiti
- Šta treba da znate pre nego što krenete na Staru planinu
- Najbolji spa centar u Novom Sadu za 2024 - Top 19…