Iako nema izlaz na more, Srbija nudi široku ponudu atraktivnih mesta gde možete otići na letovanje. Možete uživati na planinama kao što su Zlatibor i Kopanonik, ali i prelepim jezerima. Ponuda jezera u Srbiji je na zavidnom nivou.
U nastavku ćemo vam predstaviti najlepša jezera u Srbiji, zajedno sa podelom na različite kategorije, kao i svim detaljima koje trebate znati o ovim prelepim mestima.
Sadržaj
ToggleOvo su najlepša jezera u Srbiji
10. Đerdapsko jezero
Pored toga što se ubraja u najlepša jezera u Srbiji, Đerdapsko jezero je takođe naše najveće jezero. Bitno je naglasiti i da je ono veštačkog porekla, i da se nalazi se na Dunavu, na samoj granici sa Rumunijom.
Nastalo je 1972. god kada je izgrađena hidrocentrala Đerdap I. Površina jezera je 253 km² od čega se 163 km² nalazi u Srbiji. Dubina jezera je oko 92 m.
Na obalama jezera nalazi se Nacionalni park Đerdap. Najznačajniji deo jezera je Đerdapska klisura, koja se ističe raznolikošću pejzaža na kratkim udaljenostima. U okviru Golubačke klisure, posebnu pažnju privlači Golubačka tvrđava, koja je renovirana 2019. godine i ponovo otvorena za posetioce, koja je postala prava turistička atrakcija. Pored toga, položaj tvrđave označava i početak Nacionalnog parka Đerdap.
Klisura Lepenski Vir poznata je po najvećoj dubini Đerdapskog jezera, koja iznosi 92 m, kao i po čuvenom arheološkom nalazištu Lepenski Vir. U delu jezera kod Donjeg Milanovca, širina dostiže 2,4 km, a dužina 15 km, te zaista imate osećaj kao da ste na moru.
Klisure Veliki i Mali Kazan prepoznatljive su po Trajanovoj tabli i regionalnom parku Veliki i Mali Štrbac.
Pored pomenutih prirodnih i antropogenih vrednosti Đerdapskog jezera, važno je napomenuti da se ovde nalazi i jedan od naših najpoznatijih verskih objekata, manastir Tumane. Manastir je od Đerdapskog jezera udaljen oko 12 km, te turisti rado odvoje vreme da ga posete.
Kako doći do Đerdapskog jezera
Od Beograda do Đerdapskog jezera ima oko 130 km, što je manje od 2 sata vožnje autom.
9. Vlasinsko jezero
Vlasinsko jezero je naše drugo jezero po veličini i kao takvo odličan je izbor za letnji odmor ko želi da provede u Srbiji.
Pored toga što se ubraja u najlepša jezera u Srbiji, Vlasinsko jezero je na vrhu po čistoći vode. Ne samo u Srbiji, već u celoj Evropi.
Nalazi se na reci Vlasini i njegova površina je 15 km². Ovo jezero je veštačkog porekla i predstavlja pravi raj za ljubitelje prirode.
Ako se odlučite da leto provede na ovom jezeru, imaćete priliku da vidite jednu retku pojavu, plutajuća jezera, koja su zaštitni znak Vlasinskog jezera.
Kako doći do Vlasinskog jezera
Vlasinsko jezero je udaljeno 347 km od Beograda, što je bezmalo 4 sata vožnje. Autoput vas vodi do Vladičinog hana, odakle imate još 34 km vožnje do samog jezera.
8. Jezero Perućac
Ovo je još jedno naše veštačko jezero koje se nalazi u opštini Bajina Bašta, a podno jedne od naših najlepših planina, Tare.
Od čuvenog vidikovca Banjska stena, Perućačko jezero je udaljeno svega 14 km. Deo jezera, koji se nalazi u Srbiji, pripada Nacionalnom parku Tara.
Jezero se nalazi na reci Drini, i zahvata teritorije Republike Srbije i BiH. Površina jezera je 12,5 km² i nalazi se na nadmorskoj visini od 290 m. Kao takvo ono je naše treće po veličini jezero, ali ništa manje posećeno, kako u letnjim mesecima, tako i tokom čitave godine.
Prosečna dubina jezera je 60 m, dok je najdublja tačka 1000 m. Jezero Perućac je izgrađeno 1966. godine kada je izgrađena hidroelektrana Bajina Bašta.
Najposećeniji događaj koji se održava u blizini jezera je Drinska regata, koja se održava svake godine u julu. Svake godine se beleže sve veće posete, a sada ta brojka dostiže i 20 000 učesnika.
Brojni splavovi koji se nalaze na jezeru privlače sve veći broj turista u letnjim mesecima. Postoje i razni smeštaji, vikendice koji su upotpunili ponudu smeštaja na ovom jezeru.
Kako doći do Perućačkog jezera
Ovo jezero je nešto bliža destinacija za Beograđane, te se oni često upute za vikend. Razdaljina između prestonice i ovog jezera je 189 km, što je nešto malo više od 3 sata vožnje.
7. Zlatarsko jezero
Ukoliko se odlučite da letujete na Zlatarskom jezeru, nećete pogrešiti. Ukoliko provodite vikend ili letnji odmor na Zlatiboru, skoknite do ovog prelepog jezera gde se možete rashladiti.
Zlatarsko jezero se nalazi na putu od Zlatibora ka Novoj Varoši. Poznato je i kao Kokin brod.
I ono je veštačkog porekla, a nastalo je izgradnjom brane. Površina jezera je 7,2 km, dok je dubina 75 m.
Ukoliko ste ljubitelji aktivnog odmora, pored Zlatibora i Zlatara, obiđite Uvačko jezero, sa prelepim vidikovcem Molitva.
Kako doći do Zlatarskog jezera?
Ovo jezero je udaljeno 255 km od Beograda, a 36 km od Zlatibora.
6. Palićko jezero
Palićko jezero je naše prirodno jezero koje se nalazi na samom severu zemlje, 10 km udaljeno od Subotice.
Površina ovog jezera iznosi 5,6 km², dok je prosečna dubina jezera oko 2 m.
Zahvaljujući svojoj bogatoj istoriji, prirodnim lepotama i brojnim umetničkim manifestacijama, Palić se izdvojio kao jedan od vodećih turističkih centara u Srbiji. Palić je stekao slavu kroz razne kulturne događaje, od kojih je najistaknutiji čuveni Festival evropskog filma.
Cela obala jezera je uređena, duž obale imate šetalište, gde turisti rado šetaju, trče ili voze bicikle. Kako bi ste obišli celo jezero, trebali bi da prepešačite 17 km.
Ako se uputite sa porodicom na Palić, najmlađima će sigurno najzanimljiviji biti zoološki vrt. Pojedinačka karta iznosi 300 dinara, dok je porodična 800 dinara, što uključuje roditelje i decu do 15 godina. U zoološkom vrtu se nalazi oko 65 životinjskih vrsta, a on je ujedno i pravi biser hortikulture.
Ceo ovaj kraj ima preko 2100 sunčanih sati godišnje, tako da vam je lepo vreme zagarantovano.
Kako doći do Palićkog jezera
Kao što smo rekli, Palićko jezero je najbliže Subotici, zatim od Novog Sada je udaljeno 99 km, a od Beograda 184 km. Autoput vas vodi skroz do odredišta.
5. Beli kamen, Bešenovo jezero
Selimo se na Frušku goru, te ćemo pomenuti Bešenovačko jezero, za sve one koji žele da provedu letnji odmor na nekom od naših jezera. To je jedno od 16 jezera koja se nalaze na Fruškoj gori.
Zaboravite na spa centre, jer voda i blato ovog jezera imaju lekovita svojstva. Neretko možete videti turiste kako se mažu blatom po telu, te posle ispiraju vodom iz jezera.
Kupanje u jezeru je dozvoljeno, dok skakanje sa obližnjih stena nije. Takođe, čisto da imate na umu ako se uputite ovde u letnjim mesecima, znajte da nema hlada. Tako da dobro se opremite pre nego što se uputite ovde.
Ukoliko se pitate kako je nekada izgledalo Bešenovačko jezero, upravo kao i Ledinačko, ono je nastalo plavljenjem rudarskih kopova.
Kako doći do Bešenovačkog jezera?
Do Bešenovačkog jezera ne vodi autoput, kao do nekih jezera koje sam gore pomenula.
Ako idete iz pravca Novog Sada, čitav put ćete ići kroz Frušku goru, a ukupna razdaljina je 39 km.
Od Beograda do jezera ima 80 km, dok su Ruma i Sremska Mitrovica na oko 20 km od jezera.
4. Bovansko jezero
Još jedno veštačko jezero, koje morate posetiti ovog leta je Bovansko jezero. Nalazi se na putu od Aleksinca prema Soko banji.
Za razliku od Bešenova, ovo jezero je okruženo prirodnim hladom. Zapravo, jezero se nalazi između naše 2 planine: Ozren i Bukovik.
Kupanje na jezeru je dozvoljeno, pa ni ne čudi što se sve više ljudi opredeljuje da provede letnji odmor na Bovanskom jezeru. Takođe, poslednjih godina dosta je urađeno na unapređenju turističke ponude.
Kako doći do Bovanskog jezera
Kako se jezero nalazi u jugoističnoj Srbiji, od Beograda će vam trebati oko 2 ipo sata vožnje što je 212 km.
3. Zaovinsko jezero
Ovo jezero nalazi se u jednom od naših najlepših nacionalnih parkova, Tara. Jezero je veštačkog porekla i nalazi se kod mesta Zaovine.
Zaovinsko jezero je povezano cevovodom sa hidroelektranom „Bajina Bašta“ u Perućcu. Kada nivo vode u reci Drini opadne, voda iz jezera se koristi za pokretanje turbina hidroelektrane, dok se u slučaju visokog vodostaja Drine višak vode pumpa nazad u jezero.
Zbog ovog procesa, nivo vode u jezeru varira, što u poslednjih nekoliko godina dovodi do gotovo potpunog isušivanja jezera tokom letnjih meseci, što može biti razočaravajuće za posetioce.
Voda u jezeru je izuzetno čista i pogodna za piće nakon manje obrade, a jezero se koristi i za uzgoj pastrmki.
Na planini Tari obitava trećina celokupne flore Srbije, a značajan deo te flore, čak polovina, nalazi se u Zaovinama. U okolini Zaovinskog jezera do sada je otkriveno preko 600 različitih biljnih vrsta. U blizini brane, koja je omogućila stvaranje jezera, Josif Pančić je otkrio čuvenu Pančićevu omoriku.
Kako doći do Zaovinskog jezera?
Od Beograda do Zaovinskog jezera ima 206 km, što je nešto malo manje od 4 sata vožnje. Od Rogačice do Perućca put vas vodi uz prelepe prizore reke Drine.
2. Belocrkvanska jezera
Bela Crkva se nalazi u južnobanatskom okrugu. Tu se nalazi 7 većih i nekoliko manjih veštačkih jezera, koji su nastali eksploatacijom šljunka.
Jezera zauzimaju površinu od 150 ha i kao takva razvila su sportsko-rekreativni turizam.
Glavno jezero ima uređenu plažu sa tuševima, dečju plažu, osvetljeni bazen sa skakaonicom, kao i jedriličarski klub i bazen za plivanje. Na ovom jezeru održavaju se letnje škole plivanja, ronjenja i jedrenja. Upravo tu, treninge održava vaterpolo klub Jezero iz Bele Crkve.
Belocrkvanska jezera su izuzetno popularna destinacija za ljubitelje prirode. Tokom letnjih meseci, ovde se okuplja veliki broj posetilaca, posebno mlađe populacije. Brojne manifestacije i odlična zabava glavne su karakteristike ovih jezera, koja pružaju idealne uslove za odmor i uživanje.
Kako doći do Belocrkvanskih jezera?
Belocrkvanska jezera su udaljena 95 km od Beograda i do njih vas put vodi kroz naseljena mesta.
1. Ledinačko jezero
Za kraj sam ostavila, po meni najlepše jezero koje sam posetila u Srbiji. Nalazi se na Fruškoj gori i do njega ne vodi baš lak put, ali jezero pleni svojom bojom, tako da vredi posetiti ga.
Dok se mnogi Novosađani rashlađuju leti na bazenima, moja preporuka je da posete ovo jezero, koje se nalazi u neposrednoj blizini Novog Sada.
Jezero je nastalo tokom NATO bombardovanja Jugoslavije 1999. godine. Tokom agresije, pumpe u napuštenom kamenolomu Srebro su bile oštećene, što je dovelo do prestanka ispumpavanja vode iz kamenoloma. Kao rezultat, podzemne vode i vode iz dve obližnje reke, Lukinog sveca i Srebrnog potoka, počele su da ispunjavaju kamenolom, stvarajući ovo predivno jezero.
Ledinačko jezero prostire se na površini od približno 4 ha i okružuju ga strme litice sa svih strana. Njegov oblik podseća na zrno pasulja, sa dužinom od 400 m i maksimalnom širinom od 100 m. Prosečna dubina jezera iznosi oko 15 m, dok je najveća zabeležena dubina 50 m. Nalazi se na nadmorskoj visini od 300 m i odlikuje se zelenom, hladnom i čistom vodom, zahvaljujući stalnom prilivu vode iz pritoka.
Ukoliko ste u potrazi sa skrivenijim mestima, ovo je jedno od najzanimljivijih mesta i treba da se nađe na vašem spisku ako planirate da obiđete najlepša jezera u Srbiji.
Kako doći do Ledinačkog jezera?
Ledinačko jezero je najbliže Novom Sadu, od koga je udaljeno oko 15 km.
Od Beograda do ovog jezera ima 99 km.
Ukoliko mislite da je neko jezero nepravedno zapostavljeno, pišite nam!
Podela prirodnih jezera u Srbiji
Prirodna jezera u Srbiji dele se prema nastanku, tačnije na:
- Eolska jezera
- Rečna jezera
- Lednička jezera
- Urvinska jezera
Eolska jezera su nastala radom vetra i karakteristička su za ravničarske predele, tačnije za Vojvodinu. Nalaze se u okolini Subotice, a najpoznatija su: Palićko jezero, Krvavo jezero, Ludoško jezero, Kelebijsko i Slano jezero.
Rečnih jezera najviše ima u kotlinama ravničarskih reka. Najpoznatija naša takva jezera su Srebrno jezero, Carska bara, Belo jezero i Zasavica.
Lednička jezera smeštena su na našim najvišim planinama, Šar planini i Prokletijama. Ova jezera su nastala radom lednika. Naša ledinačka jezera su Đeravičko i Jazinaičko jezero.
Urvinska jezera nastaju pri jačim zemljotresima ili radom čoveka. Naša poznata urvinska jezera su Zavojsko jezero i Jovačka jezera.
Trudili smo se da vam predstavimo najlepša jezera u Srbiji za odmor, rekreaciju i uživanje. Bilo da ste ljubitelj vodenih sportova, ribolova, kampovanja ili jednostavno želite da uživate u miru i tišini, ova mesta će vam pružiti nezaboravan letnji odmor.
Povezani članci:
- 14 Planina u Srbiji koje morate posetiti u 2024
- Najbolji spa centar u Novom Sadu za 2024 godinu -…
- 7 Jednostavnih načina da počnete da zarađujete online
- Najbolji bazeni u Srbiji za kupanje i opuštanje u 2024
- Ko je najbolji advokat za razvode u Beogradu i kako…
- Top 10 spa centara u Srbiji koje morate posetiti