Pretraga

Zašto Bešenovačko jezero treba da bude na vašoj listi za putovanja

Bešenovačko jezero na Fruškoj Gori

Pre nego što vam otkrijem zašto Bešenovačko jezero treba da se nađe na vašoj listi za putovanja, moram vam spomenuti da prvo ucrtate u svoju mapu Frušku goru kao jednu od najlepših planina u Srbiji. Na Fruškoj gori se nalazi 16 veštačkih jezera, a ja ću se u ovom članku posebno osvrnuti na Bešenovačko jezero, koje je poznato i kao Beli kamen.

Gde se nalazi?


Ovo, sve popularnije kupalište među turitstima, nalazi se na Fruškoj gori, kraj samog sela Bešenovo.

Ukoliko se uputite iz pravca Novog Sada trebaće vam oko 40km, što je oko 50 min vožnje. Od Beograda do jezera ima 80km, dok su Ruma i Sremska Mitrovica udaljeni na oko 20ak km.

Nastanak jezera

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Fruškać (@fruskac)

Verovatno se svi pitate kako je Bešenovačko jezero nastalo i kako je izgledalo nekada. Kao i Ledinačko jezero i ovo je nastalo neplaniranim plavljenjem rudarskih kopova. Zapravo jezero je nekada bilo kamenolom laporca u vlasništvu fabrike cementa u Beočinu.

Osamdesetih godina proslog veka Bešenovačko jezero je počelo da se puni vodom da bi dostiglo dubinu od 50ak m. Kako meštani kažu, prilikom kopanja presečena je glavna vodena žila, te su zbog nastanka ovog jezera presušili izvori u okolini.

Lekovitost vode i blata Bešenovačkog jezera

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Природни рај (@prirodniraj)

Dok mnogi traže spas u spa centrima, istakla bih da je voda Bešenovačkog jezera lekovita zbog bogatog mineralnog sastava. Isto važi i za blato koje se nalazi oko jezera, pa često možete videti posetioce kako ga nanose na telo. Voda je kristalno čista, prozirna i ima neobičnu tirkizno-azurnu boju.

Kupanje

Plutanje na dušecima na Bešenovačkom jezeru
Kupanje na Bešenovačkom jezeru

Mnogi od nas se rashlađuju na bazenima tokom ovih vrelih dana, ali kupanje na jezeru je za mene možda i bolja opcija. Letnji odmor uglavnom kombinujem da posetim more i neko jezero u Srbiji.

Deca obožavaju da skaču u vodu sa obližnjih stena, što svakako ne bih preporučila da to iskušate bez nečijeg nadzora, ili ukoliko niste vešt plivač.

Jul i avgust su preplavljeni turistima, iako okolo samog jezera nema prirodnog hlada. Ukoliko planirate da posetite ovo jezero, pogotovo kada temperature prelaze 35°C, naoružajte se opremom, suncobranima, sunčanim naočarima, šeširima. Dok je moja koža bela, ne idem nigde bez zaštitnog faktora, mada oni sa tamnijim tenom uveliko koriste marmeladu za sunčanje kako bi postigli bronzani ten.

Najveće gužve na jezeru su vikendom, pa vam preporučujem da dođete ranije kako biste osigurali dobro mesto i parkirali auto bliže vodi. Plaže nisu zvanično uređene, ali ne ostavljaju utisak potpune divljine.

Odmor na Bešenovačkom jezeru
Predah na Bešenovačkom jezeru

Okolina jezera još uvek nije u potpunosti uređena, sa strmim i kamenitim terenom, što može predstavljati problem za one koji su planirali da ponesu peškire i sunčaju se. Ipak, svake godine se primećuje napredak. Trava se sve češće kosi, postavljene su kante za smeće, a improvizovani kafići doprinose sve uređenijem izgledu Bešenovačkog jezera.

Osim tih ‘kafića’ gde se možete okrepiti, u okolini jezera nema ništa od ugostiteljskih objekata i prodavnica. Tako da, ako se Bešenovačko jezero nađe na vašoj listi za posetu, to će biti pravi izlet u prirodi, a vama preporučujem da ponesete dovoljno hrane i vode. Na velikim vrućinama ne preporučuje se paljenje vatre za potrebe roštiljanja.

Osim što ćete se okupati i rashladiti u Bešenovačkom jezeru, ovo mesto je idealno i za vaše kućne ljubimce. Retki su psi koji ne vole da se brčkaju, tako da povedite ih obavezno.

Okolina Bešenovačkog jezera

Kako je Bešenovačko jezero smešteno na Fruškoj gori, njegovo okruženje čini pre svega priroda, a zatim su tu manastiri i poneki restoran, vinarija i drugi ugostiteljski objekti.

Manastir Bešenovo

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Naša lepa Srbija (@_nasa_lepa_srbija)

U neposrednoj blizini jezera malazi se manastir Bešenovo, koji je posvećen Sv. Arhanđelima Gavrilu i Mihajlu, u narodu poznatiji kao Sabor Svetih Arhanđela. Krajem XIII veka, ovaj manastir je izgradio kralj Dragutin. Prvi zvanični zapisi o postojanju manastira potiču iz turskih izvora iz 1545. godine.

Podaci iz kasnog 18. veka pokazuju da je manastirska crkva tada već dugo bila građena od cigle. Godine 1783. prvi put se pominje zvonik sa kapelom posvećen svetim Kiriku i Juliti. Tokom narednih decenija, konaci su postepeno građeni, da bi u završnoj fazi imali dva sprata i bili postavljeni na tri strane.

Ulaz u manastir bio je sa zapadne, slobodne strane. Ikonostas u manastiru oslikan je 1909. godine od strane Stevana Aleksića. U manastiru se nalazi i grobnica pukovnika Aleksandra Raškovića iz 1773. godine.

Manastir Mala Remeta

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Jovana Stanisavljevic Coaching (@jovana.stanisavljevic.coaching)

Pored ovog manastira, pomenula bih i ženski manastir Mala Remeta, koje se od Bešenovačkog nalazi na 9,5 km. Smešten u dolini pored potoka i okružen bagremovom šumom, i ovaj manastir je, prema predanju, osnovao kralj Dragutin Nemanjić a posvećen je prazniku Bogorodičinog pokrova.

Zanimljivo je da manastirska crkva nije izgrađena u baroknom stilu, već predstavlja primer srpsko-vizantijskog arhitektonskog stila. Iako je manastir nekoliko puta obnavljan, crkva nikada nije imala zvonik. Tek nedavno, uz crkvu je izgrađen zvonik od drvenih stubova sa limenim krovom. Tokom Drugog svetskog rata, crkva je sačuvana, dok su konaci uništeni u požaru.

Ugostiteljski objekti

Jedan od najbližih restorana, koji se nalazi u okolini Bešenovačkog jezera je Ruža vetrova. Restoran se nalazi u sklopu istoimenog eko sela, a od jezera ga deli 8,5 km. Terasa restorana, sa koje se pruža spektakularan panoramski pogled na obronke Fruške gore, može primiti do 100 gostiju.

Sala restorana ima kapacitet za 80 osoba. U restoranu se pripremaju tradicionalna vojvođanska jela, uključujući i specijalitete pečene ispod sača, a uz obroke se poslužuju vina iz vinogradskih oblasti Fruške gore.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Restoran Ruža vetrova (@restoranruzavetrova)


Sledeći restoran na koji ćete naići je Fruškogorska lugarnica. Ovo mesto je idealno za sve one koji su željni mira i tišine, daleko od gradske gužve i vreve. Pored tog ugođaja, domaćini pripremaju specijalitete od divljači kao i druga domaća jela.

U sklopu restorana, na 5,5 ha imanja, nalazi se ergela ponija – Šetland. Fruškogorksa lugarnica se sastoji iz 2 restorana sa preko 60 mesta, te organizuju proslave, seminare, i sve popularnije team buildinge. Ukoliko vam se svidi, možete ostati i da prespavate. Smeštaj se sastoji od 7 soba i 3 dupleks apartmana.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Fruškogorska Lugarnica (@fruskogorskalugarnica)

Za ljubitelje vinskog turizma, na svega 11 km od Bešenovačkog jezera, nalazi se vinarija Deurić. Pored same vinarije, tu je i restoran sa prelepom baštom koja gleda na obronke Fruške gore, kao i zatvorenim delom.

Organizuju se razne vrste proslava i događaja za različit broj ljudi, uključujući venčanja, zabave, korporativne proslave i slično. Unutrašnji deo restorana sastoji se od tri sale raspoređene na dva nivoa. Sala u prizemlju može primiti do 45 gostiju, dok se u dve sale na spratu može smestiti 40 i 20 gostiju, sa mogućnošću spajanja u jednu veću salu.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели • Vinarija Deuric • (@vinarijadeuric)

Bešenovačko jezero je pravi izbor za sve koji traže jedinstvenu kombinaciju prirodne lepote, opuštanja i avanture. Sa svojim kristalno čistom vodom, koja poseduje lekovita svojstva, i prelepim okruženjem koje pruža osećaj bliskosti prirodi, ovo jezero nudi jedinstveni doživljaj svakom posetiocu.

Pročitajte još:

Ostavi komentar

Najnovije